A véleményeket tanszéki honlapon és Facebookon jelentették meg, de a sajtó révén országos nyilvánosságot kaptak. A Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete Debreceni Egyetem Intézményi Szervezetének elnöksége leszögezi, hogy a véleménynyilvánítás szabadságának és a viták nyílt lefolytatásának tiszteletben tartása a demokrácia és az egyetemi autonómia egyik alapértéke. Az FDSZ legfontosabb feladata, jogszabály biztosította jogosítványa, illetve kötelessége, hogy tagjai és az egyetemi munkavállalók ehhez fűződő jogait képviselje és védje. Érintett tagjaink mellett állunk az érdekérvényesítés eszközeivel és az országos szervezet támogatásával, függetlenül attól, hogy milyen álláspontot képviselnek az adott ügyben – ezt a közleményt jelentette meg október 3-án az egyetem honlapján az FDSZ helyi szervezete.
A Népszava hozta elsőként nyilvánosságra, hogy a DE díszpolgári címet szándékozik adni Putyinnak, ami ellen több tanszék is tiltakozott. Szeptember 21-ére – miként arról szintén beszámoltunk – raportra rendelték be a tiltakozó munkatársakat, s Mészáros József az intézmény kabinetfőnöke egyenként akarta behívatni „elbeszélgetésre” a díszpolgári cím ellen tiltakozó oktatókat, ám az érintettek ezt megtagadták. Az esemény után kerestük a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének tisztségviselőit, ám Balogh László Levente, a szervezet debreceni elnöke akkor lapunknak azt mondta: nem ismeri a részleteket, nem volt ott a kabinetvezető és a tanszéki munkatársak találkozóján, ezért nincs véleménye a történtekről.
A mostani FDSZ-állásfoglalás elsőre kissé megkésettnek tűnik, hisz az ominózus raport-ügy lassan két hetes. Az érintett tanszékek munkatársai közül azonban többen is azt mondták a Népszavának: úgy tudják, az egyetem vezetése nem tett le arról, hogy megbüntesse a díszpolgári cím ellen tiltakozókat, csak még keresik, hogyan találnának rajtuk fogást. Ilyen értelemben gesztusnak tekinthető a szakszervezet mostani állásfoglalása – tették hozzá. Úgy tudjuk, többen is fontolgatják, hogy feljelentik Szilvássy Zoltán rektort, amiért „szerencsétlen, világtalan, tehetetlen balfácánoknak” nevezte a szenátusi döntés ellen felszólaló egyetemi oktatókat.