választás;összefogás;Együtt-PM;

2017-10-05 07:07:00

Együtt-PM: kihúzták a kést a hátból

A Párbeszéd kész arra, hogy az Együttel közösen induljon el a 2018-as választáson – jelentette be Szabó Tímea, az ellenzéki párt társelnöke, Juhász Péter Együtt-elnökkel tartott sajtótájékoztatóján. Még nem tudni, hogy fog kinézni a közös indulás, a formáról a következő hetekben egyeztetnek, de vélhetően a listájuk is közös lesz.

 Ez annak fényében mindenképp furcsa, hogy a Párbeszéd másik társelnöke, egyben a párt miniszterelnök-jelöltje Karácsony Gergely kedd reggel találkozott Molnár Gyulával. Az MSZP elnöke a hvg.hu szerint felvetette, hogy Botka László visszalépése után csináljanak egy közös választási pártot, aminek listáját Karácsony vezetné, tehát ő lehetne a szocialista-párbeszédes szövetség miniszterelnök-jelöltje.

Minden ellenzéki párttal kapcsolatban elsősorban arra törekszünk, hogy az egyéni körzetekben kialakuljon egy koordináció, ez volt a cél az MSZP-vel is, az Együttel pedig ennél többről is lehet szó – magyarázta a Népszavának Tordai Bence, a Párbeszéd szóvivője. Szerinte ezek nem egymást kioltó cselekmények, hanem egymást erősítő lépések. Béketeremtő misszióban vagyunk, szeretnénk, ha mindenki szóba állna mindenkivel – fogalmazott Tordai.

Lesz is dolga a béketeremtőknek, hiszen a Juhász által vizionált „új pólusról” egyelőre biztos, hogy nem beszélhetünk: hiába hívták, az LMP és a Momentum nem ment el a szerdai egyeztetésre. Aki nemet mond annak koordinálására, hogy legyen esély az egyetlen jelöltre, az nem a kormányváltásért dolgozik – jelentette ki Szabó Tímea.

Nem szerencsés, hogy a sajtóban üzengetünk egymásnak – reagált a Népszavának Kanász Nagy Máté az LMP szóvivője. Mint mondta, továbbra sem más pártokkal foglalkoznak, hanem a választók problémáival, mert szerintük ez a kormányváltáshoz vezető út nulladik pontja.

Az Együtt és a Párbeszéd közös munkája nem előzmények nélküli. A 2014-es parlamenti választások előtt az akkor még Párbeszéd Magyarországért (PM) néven futó szervezet szoros partnerséget ápolt Bajnai Gordon pártjával, az Együttel. A volt miniszterelnök azóta kiszállt a politikából, az önkormányzati kampányban pedig szembekerült egymással a két párt vezetése. Szigetvári Viktor, az Együtt mostani választmányi elnöke kezdeményezte ugyanis Falus Ferenc visszaléptetését a főpolgármester-jelölti posztról, amivel a PM nem értett egyet. Szigetvári akkor azt mondta: a PM-mel én akkor tudom folytatni a közös utat, ha valaki kihúzza azt a kést a hátamból. A 2014 novemberi PM-taggyűlés pedig úgy határozott, hogy a párt önállóan folytatja. Arra a kérdésünkre, hogy sikerült-e eltávolítani azt a bizonyos kést Szigetvári hátából, az Együtt választmányi elnöke azt mondta: ez már évekkel ezelőtt megtörtént.

Ezt a logikát követve nem tűnik elképzelhetetlennek egy LMP-PM „barátság” sem, hiszen két formáció 2013-ig egy pártot alkotott még. Érdemes felidézni az akkori szakítás fő indokát is. „Nem tudunk egy olyan stratégiáért, szervezetért a legjobb tudásuk szerint és őszintén dolgozni, amely nem járul hozzá a szerintünk fontos célhoz, a 2014-es kormányváltáshoz” – közölte négy éve Szabó Tímea, Karácsony Gergely és Jávor Benedek.

Gyurcsány értette Botka stratégiáját
Az MSZP miniszterelnök-jelölte abba bukott bele, hogy rossz stratégiát választott, és nem külső okokat kell keresnie – fogalmazott Gyurcsány Ferenc a 24.hu-nak adott interjújában. A Demokratikus Koalíció elnöke szerint számos MSZP-ben csalódott választó fog új pártot keresni magának. Ennek az elvándorlásnak a DK, a Jobbik és kevésbé, de az LMP is nyertese lehet. Gyurcsány azok közé tartozik, akik Botka László stratégiájában láttak logikát. Lehetett mellette érvelni, csak éppen Botka nem végezte el azt a munkát, ami ahhoz kellett volna, hogy ez a stratégia működjön – mondta.