Lázár János;uniós költések;

MTI Fotó: Kovács Tamás

- „Sunnyogtak” - Lázár uniós ügyekből felelt a Házban

Kedd délelőtt tartották meg a parlamentben az európai ügyekért felelős bizottság ülését, ahol Lázár János kancelláriaminiszter megtartotta éves beszámolóját.

Lázár János meghallgatását a Magyar Nemzet élőben közvetítette Facebook-oldalán: 

Az uniós forrásokra is hat a Brexit

Lázár János legfontosabb témaként a Brexit-ügyet kezdte taglalni: szerinte az unió következő hét éves költségvetési ciklusát alapjaiban határozza meg, hogy az Egyesült Királyság kilép az Unióból. Ezzel 100 milliárd euróval esik vissza az EU amúgy 900-1000 milliárd eurósra becsült éves költségvetése, ami már a forráselosztásra is hat" - fogalmazott Lázár, aki szerint nagyon profi előkészítő munkával és csapattal lehet csak biztosítani, hogy Magyarország a 2020-ban kezdődő ciklusban is jó arányban hívhasson le forrásokat.

A forráseloszlásra persze nagyban hat az is, hogy adott tagállam ellen hány kötelezettségszegési eljárás és uniós per fut, de Lázár szerint az ilyen eljárások döntő többsége nem jut el bírósági szakaszba, bár a sajtó szereti felkapni a témát, holott az ilyen ügyek rendezése - a migrációs helyzet kezelése mellett - szerinte csak óriási plusz terhet ró a Belügyminisztériumra és az Igazságügyi Minisztériumra.

Mint mondta, a Miniszterelnökségen belül folyamatos elemzőmunka folyik az eddig befutó uniós források felhasználásáról - így például vizsgálják azt is, hogy milyen arányban hasznosult, mennyire fokozta a termelékenységet a 2007-2013 között az agrárszektorban lehívott, összesen mintegy 3700 milliárd forintos támogatás.

Odaszúrt Brüsszelnek

Magyarországnak történelmi érdemei vannak a schengeni határok megvédésében, a balkáni migrációs útvonal lezárásában, és a végsőkig ki fog tartani annak érdekében, hogy meghatározhassa, ki tartózkodjon az országban - jelentette ki Lázár. A miniszter azzal támadta Brüsszelt, hogy ez egy magyar kormányzati döntés volt, amit 2015-ben az Európai Bizottság nem támogatott, viszont Magyarország elsősorban Szerbiával, Macedóniával, Bulgáriával, Romániával és Horvátországgal együttműködve képes volt ezt megtenni.

Sikerült a balkáni útvonalat lezárni, a határokat megvédeni és a schengeni egyezményeket betartani, ebben Magyarországnak, történelmi érdemei vannak, mert ezt kevesen merték vállalni, a "sunnyogást", az alkalmazkodást, és a kompromisszumkötést annál többen - fogalmazott. 

A Párbeszéd Magyarországért törvényjavaslatot nyújt be annak érdekében, hogy december 24-e is munkaszüneti nap legyen. A javaslat benyújtását a Magyar Szakszervezeti Szövetség is támogatja - írta az ellenzéki párt közleményében.