Kizárólag olyan turisztikai fejlesztéseket támogat a kormány az elkövetkező években, amelyek összhangban vannak a Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégia 2030 céljaival – jelentette ki Orbán Viktor hétfőn a Turizmus Summit 2017 konferencián. Nem kevés pénzről van szó: az erre a célra 2030-ig előirányzott uniós és hazai források összesen több, mint 828 milliárd forintot tesznek ki. A kormány célja, hogy a turizmus GDP-hez való hozzájárulása a jelenlegi 10 százalékról 16 százalékra, a területen dolgozók létszáma pedig a jelenlegi 364 ezerről 450 ezerre nőjön 2030-ig.
A kormány által már elfogadott stratégia alapján a kiemelt fejlesztési területek a sport-, a kulturális és az egészségturizmus lesznek. - Sportnemzet vagyunk, és a sportrendezvények tekintetében is nagyhatalom: a foci VB-t leszámítva bármely világeseményt meg tudjuk rendezni. Európa elveszti keresztény gyökereit, de a magyarok lehetnek a nyugati keresztény kultúra őre. Az egészségturizmus felértékelődik: használjuk ki, hogy gyógyvizekben gazdag ország vagyunk, és felkészült orvosaink vannak – sorolta Orbán Viktor. A város megerősítése nélkül nincs magyar turizmus, de ezer lábon kell állni, ezért a vidék minden szegletére odafigyelnek - fogalmazott a kormányfő, a vidéki turisztikai régiók közül kiemelve a Balaton-Felvidéket, a Fertő tavat, Tokajt és az alföldi tanyavilágot.
A stratégia megvalósításában kiemelt szerepet kap a Magyar Turisztikai Ügynökség, amely tavaly tavasszal a Magyar Turisztikai Zrt. jogutódjaként - a szakmabeliek egy része szerint egy egész iparág állami „lenyúlásaként” - jött létre.