EU;uniós bér;kiküldött munkavállalók;

2017-10-17 07:26:00

Uniós bér a kiküldött dolgozónak

A közúti fuvarozást végző cégek alkalmazottaira is kiterjesztené a kiküldött munkavállalókra vonatkozó szabályozást az Európai Parlament foglalkoztatási és szociális bizottsága, amely hétfőn szavazott az irányelv módosításáról. A javasolt változtatás azt jelenti, hogy minden három napot meghaladó külföldi munkavégzés esetén a magyar kamionsofőröknek ugyanakkora órabért és szociális juttatásokat kellene kapniuk, mint például a belgiumi vagy németországi kollégáiknak. A szakbizottság ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a nemzetközi közúti szállításban végzett munka mobil jellege miatt az ágazat sajátos problémáit egyéb uniós kezdeményezésekkel kell és lehet megfelelően orvosolni.

A szavazást megelőzően a testület meghallgatást tartott a fuvarozók munkakörülményeiről. A nemzetközi szervezetek képviselői üdvözölték, hogy a kiküldött munkavállalókról készülő jogszabály, és az Európai Bizottságnak az ágazatra vonatkozó javaslatai nyomán megszűnne a szociális “dömping”, vagyis szabálytalanná válna az alacsonyabb órabérben dolgozó közép- és kelet-európai gépjárművezetők alkalmazása a magasabb bérszínvonalú országokban. A lengyel fuvarozói szervezet képviselője ugyanakkor azt hangsúlyozta, hogy a fizetések közötti különbségeket — amelyek a tagállamok eltérő fejlettségéből adódnak, és egyébként is csökkennek —, nem lehet dömpingnek nevezni.

A kiküldött munkavállalókról szóló irányelvnek a szakbizottság által is támogatott módosítása kimondaná, hogy 24 hónapnál tovább tartó kiküldetés esetén minden külföldi munkavállalóra a fogadó országban érvényes foglalkoztatási szabályok alkalmazandók. A jelenleg hatályos szabályozás szerint a vállalkozásoknak a munkavégzés helyén érvényes minimálbért kell fizetniük az alkalmazottainak. A változtatás nyomán az “egyenlő munkáért egyenlő bért” követelménye az egyéb juttatásokra is vonatkozna. Magyarország, több más régióbéli tagállammal egyetemben, ellenzi az irányelv ilyen célú módosítását, és a fejlett Nyugat piacvédő törekvésének tartja.

A szakbizottság véleményéről a jövő héten szavaz a képviselőtestület plenáris ülése. Közösségi jogszabály csak azután lesz a kiküldött munkavállalókról szóló irányelv módosításából, hogy a tagállamok is megegyeznek róla.