Szabad és demokratikus társadalom nem létezhet szabad sajtó nélkül, amely teljes mértékben képes tájékoztatni az embereket kormányuk cselekedeteiről és eszközöket adni a kezükbe, hogy gondoskodhassanak róla, a kormány ne éljen vissza a hatalmával – mondta a Magyar Újságírók Országos Szövetségénél tartott beszédében David Kostelancik amerikai ügyvivő, aki nagykövet hiányában a legmagasabb rangú amerikai diplomata Magyarországon.
Kostelancik világossá tette, lehet szeretni, vagy megvetni az újságírókat, kritizálni a sajtót, ám a médiának hatalmas szerepe van egy demokratikus társadalom működésében és egészséges fejlődésében. "Végső soron azonban, lévén demokratikus kormányok képviselői, tisztában vagyunk vele, hogy ha önök nem teszik fel a kemény kérdéseket, nem végzik el a munkájukat. Tisztában vagyunk vele, hogy elszámolással tartozunk a polgároknak, akiket képviselünk, és hogy a nyilvánosság napvilága, melyet az erőteljes, szabad és független sajtó biztosít, alapvető fontosságú ennek az elszámoltathatóságnak az elérésében" – mondta. Az amerikai ügyvivő kijelentette azt is: "a demokratikus kormányoknak nem szabad megpróbálniuk elhallgattatni a bírálóikat". Aztán minden korábbinál keményebben tette egyértelművé: "az elmúlt években az Egyesült Államok számos alkalommal felszólalt a sajtószabadság terén Magyarországon mutatkozó negatív tendenciákról. Sajnálatos módon, ezek a negatív tendenciák folytatódnak."
Konkrétumként hozta: "a kormány szövetségesei fokozatosan átvették az ellenőrzést és a befolyást a médiapiac felett, anélkül, hogy a monopóliumok létrejöttét megakadályozni hivatott szabályozó testület kifogást emelt volna ez ellen. A közelmúltban a kormányzatot támogató személyekhez kötődő vállalatok megszerezték az ellenőrzést az utolsó, még megmaradt független megyei lapok felett." Arról is beszélt: azok az újságírók, akik ezeknél a médiumoknál dolgoznak vagy dolgoztak, "úgy tájékoztattak minket, hogy az új tulajdonosok diktálta szerkesztőségi irányvonalat kell követniük, és nem lehet kormánykritikus cikkeket megjelentetniük". Emlékeztetett arra is: "a kormányzat ezen túl jelentős állami hirdetést csatornáz a baráti médiatulajdonosokhoz, miközben a független médiumok szinte semennyi állami hirdetéshez sem jutnak. Azt halljuk, hogy magánvállalkozásokkal közlik, ne hirdessenek a független médiumokban, ellenkező esetben retorziókra számíthatnak."
A jelenleg hazánkban tartózkodó legmagasabb rangú amerikai diplomata szerint "a velünk kritikus sajtót is meg kell védenünk, hiszen a sajtó a demokrácia egyik alappillére." Kostelancik szólt arról is: bármilyen kritikus is olykor Donald Trump amerikai elnök az amerikai, vagy nemzetközi sajtó képviselőivel, sosem kérdőjelezi meg, a mindenkori amerikai kormány sosem vonja kétségbe a média szabad működését. Sőt, "az Egyesült Államok egyértelműen elítél minden, újságírók megfélemlítésére vagy elhallgattatására tett kísérletet".
Az ügyvivő végül idézte Thomas Jeffersont, Amerika harmadik elnökét, aki azt írta, hogy „inkább teszem ki magamat a túl sok szabadsággal járó kellemetlenségeknek, mint a túl kevéssel járóaknak.” Kostelancik azzal zárta beszédét: "A sajtószabadság megvédése közös és szent kötelességünk, olyan életbevágó, el nem múló imperatívusz, melyet gyakorolni és értékelni kell az én hazámban, itt Magyarországon és minden országban, mely magáénak vallja a szabadságot és a demokráciát."
Ara-Kovács Attila: ez még csak a nyitány
Nem független az Orbán-kormány amerikai érdeket sértő, így például a CEU-t érintő lépéseitől az amerikai ügyvivő kemény bírálata - állítja a külügyi szakértő, a DK elnökségi tagja.
- Milyen diplomácia üzenetet hordoz David Kostelancik keddi beszéde?
- A DK és én személy szerint is rendkívül üdvözlöm, hogy az amerikai diplomácia a korrupció és a sajtószabadság terén is következetesen és keményen kiáll értékalapú külpolitikája mellett. Ez az Egyesült Államok nemzetközi szerepéből is fakad, hiszen a transzatlanti szövetségesi rendszer vezető erejeként kötelessége fellépni minden ilyen, az Orbán-kormányhoz hasonló autokratikus hatalommal szemben.
- Ez azt is jelenti, hogy Donald Trump nem váltotta be Orbán Viktor várakozásait?
- Nem, sőt, a demokratikus fékek felszámolását érintő nemzetközi kritika az amerikai alkotmányból fakadó, a mindenkori amerikai kormányt jellemző magatartás. Egyúttal jelzés is: régen nem a sokat kritizált Victoria Nuland irányítja a külpolitikát, egészen más értékrendű kormány gyakorolja a hatalmat, az emberi és alkotmányos szabadságjogok védelme azonban az amerikai értékrendből fakad.
- Ahogyan a nemzeti érdek védelme is, hiszen a Trump-kormány a CEU ügyében is kritikát fogalmazott meg korábban.
- Pontosan, éppen ezért a magyar kormány mostani mozgásával, az aljas trükközéssel igenis összefüggésben lehet ez a válaszreakció. Sőt, az amerikai ügyvivő beszéde a nyitánya lehet egy olyan amerikai politikának, amely a következő hét hónapban lerántja majd a leplet az Orbán-kormány életveszélyes politikai játszmájáról.