Erre is ritkán akad példa: nyilvánosságra került az orosz kozmonautákat kényesen érintő események sorozata, amely azzal végződött, hogy leváltották a Gagarinról elnevezett űrhajósképző központ vezetőjét.
Gennagyij Padalka űrhajós tavasszal váratlanul bejelentette: otthagyja az űrhajós csapatot. Hivatalosan azzal magyarázták, hogy generációváltás megy végbe a kozmonauták között, s ennek részeként válnak meg az 59 éves Padalkától. A Nemzetközi Űrállomáson, a nyílt világűrben végzett munka ugyanis hatalmas megterhelést jelent a szervezet számára, erre a feladatra alkalmasabbak a fiatalok. Oleg Kotov és Roman Romanyenko elbocsátásáról állítólag a fő egészségügyi bizottság döntött, de megváltak Szergej Volkov, Alekszandr Szamokutjajev és Szergej Revin űrhajósoktól is.
Az érvek hihetőnek tűntek, ám a nyugdíjazott Padalka visszacsapott. Szavainak súlya van, hiszen tapasztalt, vezető pilótaként került az űrhajósok közé, rekordot döntött azzal, hogy 879 napot töltött a világűrben.
Nyilvános levelében azt követelte, hogy menesszék volt főnökét, Jurij Loncsakovot. Cinikusnak és lelkiismeretlennek minősítette főnöke szavait. Azzal vádolta meg, hogy elüldözte Kotovot a központból, mert 2015-ben és 2016-ban rá akarták bízni a pilótákkal végzett programok irányítását. Ezt fúrta meg, nehogy Kotov keresztezze az ő kalandor terveit. Padalka ahhoz is elég bátor volt, hogy kiteregesse űrhajós társa kikészítésének részleteit. Főnöke felelőtlen múltjáról is elképesztő történeteket hozott nyilvánosságra, azt például, hogy miként tért ki a rábízott feladatok teljesítése elől. Volt olyan eset, amikor Padalkának kellett beugornia a helyére, mert nem indult el egy űrutazására. Tökéletesen megmagyarázhatatlan, hogyan kerülhetett mégis vezető beosztásba.
Ami pedig a saját személyét illeti, Padalka kijelentette, hogy kénytelen távozni. Megunta a semmittevést. Bár készen áll hatodik űrutazására, amelyen újabb – ezernapos – rekordot állíthatna fel, nem veszik be az induló egységbe. Más feladatot sem kap a központban. Nincs miért maradnia. Dmitrij Rogozin miniszterelnök-helyettes áprilisban a sorozatos elbocsátásokat még a fiatalítás természetes követelményével magyarázta, azzal, hogy az űrhajósok átlagéletkora túl magas, 53 év. Márpedig a 2024 utáni utazások még nagyobb megterhelést jelentenek majd. Értetlenségét fejezte ki, amiért az elbocsátások ilyen reakciót váltottak ki.
Októberben viszont a Roszkoszmosz vezetése mégis leváltotta az űrhajós felkészítés központjának a vezetőjét, Jurij Loncsakovot. Ezt hivatalosan magas vérnyomásával magyarázzák. Kórházba került, s a tájékoztatás szerint gyógyulása után más munkakörbe helyezik. Felelősségre vonásról, a vádak tisztázásáról egyelőre nem lehet olvasni. Arról viszont igen, hogy a leváltásról Loncsakov kórházba vonulásakor még nem is értesült. Ideiglenesen volt helyettese viszi tovább az ügyeket. Maxim Harlamov, aki 2014-ben Loncsakov kinevezéséig már egyszer helyettesítette az akkor éppen kirúgott vezetőt, Szergej Krikaljovot. Ő is intrika áldozatává vált, úgy tűnik, a mostani botránysorozat főszereplőjének már akkor is része volt a menesztésében. Akkoriban nagy vita zajlott a körül, hogy átvegyenek-e a hadseregtől pilótákat rangjuk és kiváltságaik érintetlenül hagyásával. A vita tíz pilóta átvételével végződött. Már az a történet is azt tükrözte, hogy a kozmonautáknak nemcsak a világűrbeli kihívásokkal, hanem a földi intrikákkal is meg kell küzdeniük.