A pontos eredmények
Az ANO 29, 64 százalékot, a második Polgári Demokratikus Párt (ODS) 11,32 százalékot, a harmadik a Cseh Kalózpárt, amely 10,79 százalékot kapott. A negyedik helyen a bevándorlásellenes Szabadság és Közvetlen Demokrácia (SPD) végzett 10,64 százalékkal.
A parlamentbe még további öt párt jutott be: Cseh- és Morvaország Kommunista Pártja (KSCM-7,76 százalék), Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD-7,27 százalék), Kereszténydemokrata Unió-Csehszlovák Néppárt (KDU-CSL-5,8 százalék), TOP 09 5,31 százalék, Polgármesterek és Függetlenek (STAN-5,18 százalék). Ennek alapján a mandátumok megoszlása a 200 tagú parlamenti alsóházban a következő lesz: ANO 78, ODS 25, Cseh Kalózpárt 22, SPD 22, KSCM 15, CSSD 15, KDU-CSL 10, TOP 09 hét és STAN hat képviselő. A választási részvétel 60,84 százalék volt - írja az MTI a Cseh Statisztikai Hivatal közleménye alapján.
Nem lesz koalíciós partnere az ANO-nak?
Andrej Babis már vasárnap megkezdte tárgyalásait a parlamentbe jutott pártok elnökeivel a képviselőház megalakulásáról, leszögezve, hogy előzetes, tájékozódó jellegű megbeszélésekről van szó, konkrét eredmények nem várhatóak. A leendő miniszterelnöknek ugyanakkor nehéz dolga lesz, ugyanis a nagy pártok többsége már a választási kampányban azt állította, hogy nem fognak együttműködni Babis pártjával. A közszolgálati televízió esti vitaműsorában az ODS, a Cseh Kalózpárt, a TOP 09 és a STAN vezetői ennek megfelelően kizárták, hogy hajlandóak lennének az ANO-val kormánykoalícióra lépni. Az SPD, a kommunisták, a szociáldemokraták és a kereszténydemokraták vezetői viszont nem voltak ennyire radikálisak, és a kormánykoalíció ügyében óvatosabban fogalmaztak.
Zeman közölte: Babis lesz a miniszterelnök
Milos Zeman cseh államfő vasárnap közölte, hogy az új kormány megalakításával Andrej Babist, a választásokon győztes ANO mozgalom elnökét fogja megbízni. "Véleményemet csak akkor változtatnám meg, ha Andrej Babis nem érdeklődne a kormányfői tisztség iránt" - jelentette ki a köztársasági elnök a Blesk című cseh napilap internetes kiadásában megjelent interjúban.
A választásokat követő tárgyalásokon Zeman szeretne hozzájárulni ahhoz, hogy Csehországban stabil kormány alakuljon. Az államfő már korábban közölte: a választások után először találkozni kíván az parlamentbe jutott összes párt vezetőjével, hogy megvitassa velük a kialakult belpolitikai helyzetet, és csak azután, a hatályos szabályok által engedélyezett végső határidőre, a választásoktól eltelt harmincadik napja hívja össze az új képviselőház alakuló ülését. A parlamenti alsóház megalakulása alapvető feltétele a további politikai lépéseknek.
A köztársasági elnök bejelentette, hogy Andrej Babissal hétfőn találkozik a Prágához közeli Lán-kastélyban, amely a cseh elnökök vidéki rezidenciája. A prágai sajtó Zemant és Babist szövetségeseknek tartja.
Börtön fenyegeti az új kormányfőt?
Az ANO párt elnöke a napokban erősítette meg, hogy a rendőrség azzal vádolja, hogy csalt az uniós pénzek felhasználásánál, s büntetőeljárást indítottak ellene. "Azonnal megtámadtam a döntést, s az egész ügy intézésével ügyvédemet bíztam meg” – jelentette ki Babis. A cseh milliárdos rendre visszautasította a vádakat. Állítása szerint csak „álügyről” van szó, amellyel az a cél, hogy lejárassák politikailag.
A prágai törvényhozás néhány hete döntött úgy, felfüggeszti a volt pénzügyminiszter mentelmi jogát, ezzel tette lehetővé, hogy vádat emeljenek vele szemben. Most viszont mivel Babis újra képviselői mandátumot szerzett, újra mentességet is kapott. A rendőrségnek ezért újra kérnie kell majd a parlamentet, hogy vonja meg a mentességet Babistól, és engedélyezze a büntetőeljárás megindítását.
A köztársasági elnök az üggyel kapcsolatban megjegyezte, hogy véleményét a Babis ellen folytatott büntetőeljárás nem befolyásolta. Az ügyet rendőrségi provokációnak tartja, s amennyiben ő parlamenti képviselő lenne, Babis mentességének megvonása ellen szavazna.
Az ügy hátterében a Gólyafészek nevű wellnessközpont áll. A vádak szerint Babis illegálisan fordított uniós támogatásokat ennek kiépítésére, ezért az ügyben még 2015-ben a cseh rendőrség, valamint az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) is vizsgálódni kezdett. Összesen kétmillió euróról van szó. A pénzt ugyan valóban Babisnak ítélték meg, valójában azonban kis- és középvállalkozások fejlesztésére kapta. Babis a központot rokonai nevére írta át, de így is kiderült a turpisság.
Babis inkább Orbánhoz húzna
Babis a fölényes választási győzelem után kijelentette, hogy Csehországnak aktív szerepre kell törekednie az Európai Unióban, és olyan szövetségeseket kell keresnie, akikkel közös céljai vannak - például az illegális migráció vagy az élelmiszerek kettős minősége elleni küzdelemben.
Ebből az elejtett félmondatból is érezhető, hogy hiába a látszat, a leendő miniszterelnök inkább az Orbán-féle politikát képviseli. "Elő kell készítenünk a témákat, és javasolnunk kell az Európai Tanácsnak, hogy mit is akarunk megváltoztatni. Az élelmiszerek kettős minősége, a migráció elleni harcot és további kérdéseket" - mondta, hozzátéve: kétségtelenül szövetségesük Ausztriában a leendő kancellár, Sebastian Kurz, "akinek véleménye a migrációról megegyezik a mi véleményünkkel".
„Küzdeni fogunk a cseh érdekekért. Kemény partnerek leszünk az EU-ban és a NATO-ban is. Tudom, hogy sokan bírálnak, mert Kelet felé nyitnék, de nem kell aggódniuk, nem fogok Kelet felé nyitni. Ellenben a Nyugatnak, az EU-nak is le kell vonni a tanulságot, hogy miért léptek ki a britek. Minden eszközzel azon leszünk, hogy a két- vagy többsebességes Európa helyett egy egységes Európa legyen” – mondta Babis.
A magyar kormányfőhöz húzás a populista politikus véletlenül nyilvánosságra került félmondatából is kitűnik. Emlékezetes, hogy egy bekapcsolva hagyott mikrofon rögzített egy beszélgetést közte és a magyar Pető Tibor nagykövet között, amiben azt mondta, irigykedik a magyar miniszterelnökre, mert szerinte neki nem kell a koalíciós partnerrel „vesződnie”, mint neki. Az Index által előbányászott beszélgetésből az is kiderült, hogy Babis szívesen találkozna Orbánnal, de szerinte megköveznék érte a "hülye újságírók", mondván: vége a demokráciának.