Orbán-beszéd;1956. október 23;

2017-10-25 08:03:00

Charles Gati: Tankok a Barcsay utcában

A történészek imádnak vitatkozni. Néha nagy kérdések jelentőségéről folyik szó, máskor egy-egy lábjegyzet pontosságáról. Vannak azonban bizonyos alapvető tények, amelyeket csak ideológiától vezérelt, elfogult pártemberek kérdőjeleznek meg. Sztálin például megírta a Szovjet Kommunista (Bolsevik) Párt történetét (amelyet gyerekkoromban el kellett olvasni). Amerikai tanulmányaim során derítettem ki, hogy a pipás Józsi bácsi bizony pártszerűen bánt a tényekkel. Politikai ellenfeleit vagy ellenséggé degradálta, vagy egyszerűen kiradírozta a történelemből. Ehhez hasonlóan bánt 1956-tal a kádárista gárda is. Valahol talán még megtalálható Hollós Ervin vagy Berecz János könyve az 56-os "ellenforradalomról", amelyet szerintük az amerikai imperialisták és láncos (jugoszláv) kutyáik robbantottak ki.

Eszembe sem jut a miniszterelnök hétfői beszédét a fenti példákhoz hasonlítani. Sőt, miután csak egyszer néztem végig az előadást, lehet, hogy valamit elmulasztottam. De a félórás beszéd alatt én bizony csak egy említést vettem észre a Szovjetunióról. A szovjeturalom „meg akarta semmisíteni a múltunkat és a kultúránkat is” - így a miniszterelnök. Ez valóban így is volt! Ám ami 56-ot illeti, a miniszterelnök arról nem szólt, hogy ki törte le a lázadást - csak arról, hogy a „nyugatiak nem értették a forradalmat. …Azért nem értenek bennünket Brüsszelben ma sem, mert már akkor sem értettek.” (Pedig értették. Milliók tüntettek a Kreml ellen világszerte: Save Hungary! Russians, Go Home!)

Azok a vakon lövöldöző tankok ott, a Barcsay utcában, a Madách Imre Gimnázium előtt szovjet tankok voltak 56-ban. Én magam láttam, hogy két katona szovjet egyenruhában valamilyen rejtélyes okból egy percre kiszállt az egyik tankból; arcvonásaik közép-ázsiai vonások voltak. Lehetséges, hogy ezek az ifjú katonák a valóságban nyugati pénzügyi spekulánsok voltak? Lehet, hogy őket Brüsszel küldte a globalizáció védelmében a Barcsay utcába? Ebben a beszédben 1956 jelentősége abban áll, hogy „a pénzügyi spekuláns birodalom” – az vajon kicsoda? - a magyar nemzeti lélek kioltásán fáradozik.

Mint történelem, ez az előadás érhetetlen és értékelhetetlen. Ám mint afféle kampányduma, a miniszterelnök beszéde szerintem hatásos volt. Rövid, frappáns mondatait a hallgatóság könnyen követte. Támogatói ezt akarták hallani. Megvédi az ország függetlenségét az állítólagos nyugati veszélytől.

A probléma az, hogy nyugati veszély nincs. Orosz veszély viszont van. Mint a Trump adminisztráció kitűnő orosz szakértője mondta tavaly diákjaimnak a Johns Hopkins egyetemen, az agresszió veszélye Putyin idején alighanem nagyobb, mint régen. Hruscsovot vagy Brezsnyevet társaik a Politikai Bizottságban még itt-ott befolyásolták, hatalmukat néha korlátozták. Elvégre 1956-ban is komoly vita volt a beavatkozásról! Most Putyin egyedül dönt. Felelős emberek ezen gondolkodnak: ez 1956 mának szóló üzenete.