Az idei szezonra is 1,3 millió influenza-elleni védőoltást biztosít az állam a 60 évnél idősebbeknek, a krónikus betegeknek. Az oltóanyagot már ki is szállították a háziorvosoknak. A hírt kedden személyesen Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár jelentette be egy nyolcadik kerületi háziorvosi rendelőben. A politikus nyilván azért érezte szükségét, hogy személyesen is kampányoljon az oltás mellett, mert tavaly az ingyenesen biztosított vakcináknak csak a fele fogyott el, miközben az előző szezonban (2016/2017) a szokásosnál több volt a vírusmutáció, így erős volt a járvány is.
Az influenza tekinthető a legsúlyosabb járványos megbetegedésnek, és közvetlen vagy közvetett módon évente mintegy félmillió ember halálát okozza világszerte. Az előző influenzaszezonokban hat-nyolcezerrel haltak meg többen az átlagosnál.
„Meggyőződésem, hogy sokkal kevesebben halnának meg influenzában és annak szövődményeiben, ha többen oltatnák be magukat időben” - jegyezte meg lapunknak Ócsai Lajos járványügyi szakértő. Szerinte a legveszélyesebbek az influenza vírus okozta szövődmények, egy-egy komolyabb eset ugyanis akár tüdő- vagy szívizom-gyulladássá is fajulhat, ami halálos kimenetelű lehet, különösen a 65 év felettiek körében. Ha valaki ugyanis az influenzás megbetegedés után kap egy bakteriális tüdőgyulladást, az lehet nagyon súlyos, akár halált is okozhat. De egy influenzafertőzés a szív- és érrendszeri betegeknél is okozhat súlyos szövődményeket – a láz például nagyon negatívan befolyásolja a vérnyomást. Cukorbetegség esetén pedig gyakrabban fordulhat elő diabéteszes kóma influenzás betegnél. Hozzátette: az állami térítésmentesen elérhető vakcina három komponensű oltás, aki hatékonyabb védelmet szeretne az a négy komponensűhöz recept ellenében a patikában juthat hozzá. Az ára körülbelül 3000 forint körül van. A négy komponensű oltás mindkét B vírus ellen véd. S az előző szezonokban is a B vírus okozott sok megbetegedést.