Jobbik-Konzervatívok;integráció;romák;

2017-10-26 12:17:00

Ennyit a cukiságról: romaellenes maradt a Jobbik

Nem szavazta meg a Jobbik két, jelen lévő európai parlamenti (EP-) képviselője azt a jelentést, amely kimondja: valamennyi európai tagállamban egyenlő jogokat kell biztosítani a romáknak és meg kell szüntetni az ellenük irányuló gyűlöletet és megkülönböztetést. 

A szerdai szavazásra Ujhelyi István hívta fel a figyelmet, az MSZP EP-képviselője ugyanis azt posztolta ki a Facebook-on: "na, ennyit a Jobbik cukiságáról". Az EP szinte egyhangúlag tett hitet a jelentés mellett, kizárólag az ott lévő jobbikosok, Balczó Zoltán és Kovács Béla, valamint néhány más szélsőséges képviselő nem nyomot gombot, azaz tartózkodott a jelentés elfogadásától, amely ennek ellenére az Európai Bizottság asztalára kerül.

A romák unióbeli integrációjának alapjogi szempontjairól és a cigányellenességgel szembeni küzdelemről szóló jelentés arra hívja fel a figyelmet: dacára annak, hogy mind a tagállamok alkotmányában, mind az uniós szerződésekben szerepel az egyenlőség biztosítása és a diszkrimináció tiltása, Európában a rasszizmus, a megkülönböztetés, az oktatáshoz és egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés hiánya sok roma mindennapos tapasztalata. Márpedig – hívja fel a figyelmet a dokumentum – ugyanolyan elbánásban kell részesíteni a romákat, mint a társadalom többi tagját. Az Európai Unió Alapjogi Ügynökségének 2016-os adatai szerint a romák 80 százalékát fenyegeti a szegénység, a 16–24 éves fiatal romák 63 százaléka pedig munkanélküli, és nem vett részt oktatásban vagy képzésben.

Morvai Krisztina visszatért a Fideszhez

Morvai Krisztina másfél oldalon mondhatta el szóról szóra a Fidesz kampánypaneljeit a kormánylapban. A Magyar Időkről van szó, amelyből a „Meg kell gátolni, hogy Sorosék terve megvalósuljon” címmel megjelent interjút kár lenne idézni, főként, mert mindennél többet elmond róla Bayer Zsolt ugyanott közölt vezércikke. A Morvai és Ephialtész című publicisztika szerint: "Az a helyzet, hogy ezt az interjút Orbán Viktor is adhatta volna. A dolgok lényegét tekintve semmi, de semmi különbség nem lenne a két mondanivaló között." Sőt, Bayer szerint Morvai „nem követte a párt elnökét az árulásba és a mocsokba.” A vezércikk odáig magasztalja az EP-képviselőt: "Morvai Krisztina hazatért. Úgy tűnik, el sem utazott. Hazatért, s rálátván a brüsszeli boszorkánykonyhára és elmegyógyintézetre, pontosan tudja, mi a dolga, s hogy mit kell képviselnie."

A magát saját honlapján az „Európai Parlament független képviselőjeként” feltüntető Morvai 2009-ben és 2014-ben is a Jobbik listavezetőjeként kapott mandátumot, ő volt a párt köztársasági elnökjelöltje 2010-ben. A politikai életben 2006 végén tűnt fel a tévészékház ostroma és a Fidesz ünnepi nagygyűlése utáni törvénytelen rendőri fellépéseket vizsgáló Civil Jogászbizottság elnökeként, amiként a Fidesz többször is szerepeltette – a többi között Brüsszelben is. A Jobbikba ugyan nem lépett be, de 2008 óta az egyik arca.