Az állami rádióban a kormányfő a „Soros-birodalomról” kiszivárgott dokumentumokra hivatkozva arra a következtetésre jutott, hogy a „Soros-hálózatnak” kiterjedt befolyási övezete van az Európai Parlamentben és az Európai Unió más intézményeiben, célja egy kevert népességű Európa létrehozása és a migránskérdésben vele szemben álló magyar kormány elítéltetése.
A miniszterelnök közölte: a nemzetbiztonsági szolgálatok közreműködésével a nyilvánosság elé kell tárni az európai életet befolyásolni igyekvő "Soros-hálózatot". A felvetésre, hogy Navracsics Tibor uniós biztos szerint nincs Soros-terv, Orbán ezt válaszolta: „látja, még ő sem tudja, tehát ez annál is inkább amellett érv, hogy tudjuk meg”. Szerinte kétfajta országcsoport létezik az EU-ban: az egyik a "migránsmentes övezet", ez Közép-Európa, a másik pedig a bevándorlóországok csoportja. Kizártnak tartja, hogy az egyik csoport a másikra erőltesse az elképzelését, ezért az a kérdés, hogy az együttélés hogyan valósul meg.
Az Orbán által hivatkozott iratok – az úgynevezett DC Leaks – már tavaly nyáron nyilvánosságra kerültek. Bőven akadnak kérdőjelek. Az atv.hu például 2016 augusztusában adott hírt arról, hogy az Egyesült Államok biztonságpolitikai szakértői szerint orosz hekkerek állhatnak az akció mögött. A kételyeket fokozza, hogy a putyini propaganda nemzetközi szócsöve, a Russia Today a kiszivárogtatott iratok alapján tényként kezelte: Soros György befolyásolta az „európai választásokat, a bevándorlást és az Európában elfogadott menedékkérelmeket”.
A szocialista Molnár Zsolt közleménye kitért arra is, hogy a kormány évek óta lejárató kampányt folytat a civil szervezetekkel szemben, de még soha egyetlen vád tekintetében sem szolgált bizonyítékokkal.
A jövő nem az uszítóké: a gyűlölet nem közösséget, csak megkeseredett, egymásban is ellenséget látó, önmagukkal is békétlen embereket teremt – hívja fel a figyelmet Soros György az Élet és Irodalomban közölt írásában. Az október 7-i keltezésű keltezésű cikk Soros György birtokán, a New Yorktól nem messze lévő Bedfordban született. Soros a róla elnevezett alapítvány 2001-ben elhunyt elnökének, a száz éve született Vásárhelyi Miklóst méltatja. Az írás aktuálpolitikai üzeneteként Soros György veszélyes fegyvernek minősíti a gyűlölet szítását, amely egy idő után mindig a gyűlöletkeltők ellen fordul. Szerinte gyűlöletből nem a jövő, csak hazug múlt építhető.