bor;Tokaj;Zemplén;szőlő;Boldogkő;

2017-10-30 06:49:00

Dűlőtúra Tokaj mentén

Egy pohár jófajta borral a kezünkben a szőlőben ülni és a lankákat bámulni, helyi ételeket enni, az érintetlen természetben történelmi emlékek között túrázni, adrenalin növelő próbákat kiállni, vagy csak éppen csendben megpihenni - ez mind lehetséges Tokajban és a Zemplénben.

Már a középkorban játszódó regényekben is találkozni Tokaj nevével. Vagyis az ottani boréval, amiért képesek voltak akár kétezer kilométert is elkocsikázni Európa távoli pontjairól. "A borok királya - a királyok bora". Ezt állítólag XV. Lajos mondta Versailles-ban, amikor átnyújtott a szeretőjének, Mme. Pompadournak egy pohár tokaji aszút. A mondatot latin formájában most is megtaláljuk a legjobb tokaji borok palackjain. „Vinum regum, rex vinorum". A csúcsminőség sok tényezőből adódik össze - például a vulkanikus talajból, a sok napsütésből, a késői szüretből, a mindig 10-12 fokos pincerendszerből.

Ez volt a világ első védett, zárt borvidéke - 1737-ben nyilvánította azzá egy királyi dekrétum. A 21. század eleje óta pedig kultúrtájként a világörökség része a tokaji borvidék, 27 településével és rengeteg pincéjével. A szőlőbirtokok és a pincék jó része látogatható és megfigyelhető a borkészítés is. Az aszú válogatott, túlérett szőlőszemekből készül, titka a nemesen rothadt aszúszemekben rejlik. Ezeket külön szüretelik és adják hozzá az alapborhoz, a musthoz vagy az erjedő musthoz. Minél többet, annál több puttonyos az aranyszínű aszúbor.

Barangolni a szőlővel beültetett lankákon, betérni egy-egy pohár borra a pincék labirintusába, kiülni a szőlőbe és bámulni a tájat, miközben a világhírű bort kortyolgatjuk - tökéletes hétvégi program ilyenkor, ősszel. Mádon dűlőtúrákon is részt vehetünk, megismerhetjük a mádi szőlészet-borászat múltját és jelenét, közben pedig lenyűgöző látvánnyal kápráztat el bennünket a természet.

Kelet-Magyarország legnagyobb rendezvényhelyszíne is Tokajban van: a használaton kívüli külszíni bányában alakították ki a fesztiválkatlant, melynek egyedi hangulatot ad a Bodrog közelsége.

Aki az adrenalin megszállottja, annak találták ki a Zempléni Kalandparkot. Sátoraljaújhely felett az ország leghosszabb libegője, leghosszabb bobpályája, első kabinos drótkötélpályája mellett mászófalközponttal is várja a vendégeket. A kalandpark télen síközpontként működik - az ország leghosszabb és legszélesebb műanyag borítású pályáján enyhébb időben is garantált a lesiklás. Ami a legdurvábban termeli az adrenalint, az a Sólyom. A Magas-hegyről drótkötélen, egy ülő hevederben szabadon csúszhatunk át 152 méter magasan, óránként 80 kilométeres sebességre felgyorsulva a Szár-hegyre. Másfél perc alatt. Az egészet ráadásul sisakkamerákkal fel is vehetjük, mely a helyszínen bérelhető.

A környékre tervezik a Szárhegy és a Várhegy közé a 700 méter hosszú, legmagasabb pontján 80 méter magas üveghidat is - plexiből. Ez 200 méterrel lesz hosszabb a mostani kínai világrekordernél.

Nemcsak extrém kalandokra - nyugodt történelmi kirándulásokra is várnak a Zemplén hegyei-völgyei. A természetben barangolva csodás várakat ejthetünk útba. Füzér, Boldogkő, Regéc mellett a királynő a sárospataki Rákóczi-vár. A Subrosa-erkély, a Lórántffy-lodga, a Vörös torony az irodalomból mind-mind ismerős nevek. A mohácsi csata után épült késő-reneszánsz műemlék egyben a Rákóczi kultusz központja is.

A túrázókat várja egy lélegzetelállító látványosság is a közelben: a Tengerszem Sárospatak mellett, a Megyer-hegyen, egy régi bánya helyén. A természetvédelmi területen lévő gyönyörű tó legmélyebb pontja 6 és fél méter, a vizet 70 méter magas sziklafalak ölelik.