A biztos egy Helsinkiben rendezett konferencián elhangzott beszédében ismét felvetette, hogy a jogállamisággal hadilábon álló tagállamok pénzfelhasználását a jelenleginél alaposabban kellene ellenőrizni az EU 2020-ban kezdődő költségvetési időszakában. Jourová elképzelése szerint attól fogva nem csak a kohéziós alapok, hanem a közösségi büdzséből származó minden támogatás elköltését szigorúbban kontrollálnák. A korrupció elleni harc jegyében megfontolásra ajánlotta azt is, hogy a tagállamoknak címzett kötelező gazdaságpolitikai ajánlásokat egészítsék ki a büntető igazságszolgáltatási rendszerükre vonatkozó útmutatásokkal.
A cseh nemzetiségű biztos beszédében annak a véleményének is hangot adott, hogy az Európai Uniónak a mostaninál erélyesebben kellene fellépnie a jogállam és a demokratikus intézmények védelméért. Ehhez egy hatékony eszköztárra lenne szüksége, amely biztosítaná a közös európai értékek védelmét a tagállamokban és európai szinten egyaránt. Jourová azt javasolta, hogy kezdődjön párbeszéd az Európai Parlament és a nemzeti törvényhozások részvételével arról, mi a legjobb módja a jogállami normák fenntartásának és érvényesítésének.
A biztos kulcsfontosságúnak nevezte az igazságszolgáltatás szabadságának garantálását. “Európában sok politikus ‘a nép akarata’ mögé bújik, amikor jogilag megkérdőjelezhető cselekedetekre szánja el magát. De a demokrácia lényege éppen az, hogy a kisebbségek megbíznak a törvényekben, mert azok megvédik őket az olyan változásoktól, amelyek túlmennek bizonyos határokon” — fogalmazott.
Jourová szerint az utóbbi néhány év próbára tette a jogállamiságot. Ezzel kapcsolatban megemlítette Magyarországot is, amellyel évek óta “nehéz párbeszédet folytat” az Európai Bizottság, most éppen a felsőoktatási törvényről és a civil szervezetek anyagi támogatásáról szóló jogszabályról.
A biztos aggasztónak nevezte a lengyelországi helyzetet, és azt mondta, hogy az uniós ellenőrző testület valószínűleg még soha nem állt olyan közel a legerősebb szankciós eljárás, az EU Szerződések 7. cikkelyének a beélesítéséhez, mint éppen most, a varsói kormány jogállamot sértő tevékenysége miatt.