Manuel Gräfe 2004. óta vezet mérkőzéseket a német élvonalbeli labdarúgó-bajnokságban és tíz éve működik közre nemzetközi találkozókon is. A bíró 2015. óta próbálja elérni, hogy két honfitársát - szintén korábbi FIFA-bírókat - Hellmut Krugot és Herbert Fahndelt eltávolítsák a profi játékvezetőket irányító testületből. Fáradozását fél siker koronázta, 2016 nyarán Hellmut Krugot leváltották, helyette Lutz Michael Fröhlich lett a profi bírók első számú vezetője. Krug azonban a szervezet menedzsereként továbbra is komoly befolyással rendelkezik, Fahndel pedig játékvezető-ellenőrként értékeli az élvonalban és másodosztályban dolgozó bírókat.
"Krug és Fahndel irányítása alatt nem a teljesítmény számított a játékvezetők megítélésénél, a szakmai szempontok teljesen háttérbe szorultak - mondta Gräfe. - Minden bíró tisztában van a teljesítményével és a helyével a játékvezetők rangsorában, Krugék azonban a barátaikat, valamiért nekik kedves bírókat támogatták, másokat pedig akadályoztak az előrejutásban. Olyan kollégánk is akadt, akit addig piszkáltak és támadtak nemtelenül, amíg öngyilkossági kísérletet követett el. Szakmailag és erkölcsileg is érthetetlen, hogy Felix Zwayer például az élvonalban vezet meccseket, miközben a bíróság megállapította, hogy asszisztensként közreműködött olyan mérkőzésen, melyet fogadási csalók manipuláltak, és ő is vett fel pénzt az eredmény befolyásolásáért. Fél évig eltiltották, ilyen előélettel nem lenne szabad a legmagasabb osztályban meccset vezetni."
Gräfe vádjaira a német szövetség (DFB) is reagált, és egyeztető megbeszélést hívott össze, melyen a profi játékvezetők szóvivője, Felix Brych (akinek polgári foglalkozása ügyvéd) vett részt a három másik érintett, illetve a jelenlegi bírófőnök, Fröhlich mellett. A háromórás tárgyalás eredménytelenül zárult.
"Felix kérését megfogadva csak csendes megfigyelő voltam a megbeszélésen, ami nem hozott eredményt, Krug és Fahndel nem akarnak távozni, én viszont ragaszkodom ehhez" - jelentette ki a 44 éves Gräfe.
A DFB közleményt adott ki, amely szerint elképzelhető, hogy a tavaly létrehozott etikai bizottságot kéri fel az ügy alapos kivizsgálására. Ezt a testületet Klaus Kinkel, korábbi német külügyminiszter vezeti, aki attól sem zárkózik el, hogy mediátorok segítségét vegye igénybe a konfliktusos helyzetek megoldásához.