Jobbik-Konzervatívok;Morvai Krisztina;

2017-11-05 23:25:00

Morvai Krisztina: árulás lenne a Fideszben folytatni

A jobbikos Morvai Krisztina kizártnak tartja, hogy átigazoljon a kormánypárthoz. Előfordulhat viszont, hogy elköszön a politikától, és visszatér a jogi pályára.

Szokatlan lépéssel keltett feltűnést nemrég a Magyar Idők. A kormánypárti napilap nagy terjedelmű és fölöttébb barátságos hangvételű interjút készített Morvai Krisztinával, a Jobbik EP-képviselőjével. A teljes oldalt kitevő beszélgetést ráadásul a címlapon, annak is a vezető helyén, kétsoros szalagcímmel, fotóval illusztrálva harangozták be. Miközben Vona Gábor pártelnök egyre inkább nyit a baloldali szavazók felé, Morvai Krisztina az interjúban a baloldalt szapulta és a kormányt dicsérte. Ugyanabban a lapszámban Bayer Zsolt újságíró publicisztikát szentelt a témának. Kifejtette, hogy ezt az interjút „Orbán Viktor is adhatta volna”, a lényeget tekintve „semmi különbség nem lenne a két mondanivaló között. Morvai Krisztina hazatért”.

Csak az nem világos, hogy hova haza. A Fideszbe?

A Népszavának nyilatkozva Morvai Krisztina kifogásolta, hogy a sajtó szinte egyáltalán nem foglalkozik európai parlamenti (EP) tevékenységével. Pedig „számtalan, meglehetősen érdekes dolgot csináltam”. A szóban forgó interjú megjelenése után a Jobbik részéről senki sem fejezte ki felé nemtetszését. Morvai felidézte, hogy 2009-ben, amikor elvállalta a Jobbik EP-listájának vezetését, írásban rögzítették: párton kívüli marad, semmiféle pártfegyelem nem köti, pártinstrukciót nem fogad el. Értékelése szerint az interjúban nem a kormányt, hanem Magyarország bevándorláspolitikáját dicsérte, és nem a baloldali szavazókat, hanem a 2006-os őszi „rendszerszintű jogsértések” miatt a Gyurcsány-kormányt bírálta. Meggyőződése, hogy a baloldalnak semmi esélye a megújulásra, amíg nem kér bocsánatot 2006-ért.

„Azt, hogy a Fideszben folytatnám politikai pályafutásomat, nem tudom elképzelni, már csak azért sem, mert ez alappal lenne árulásnak tekinthető” – jelentette ki Morvai Krisztina. Sokan szerinte abból téves feltevésből indulnak ki, hogyha valaki egyszer politikus lett – különösen, ha európai parlamenti képviselő –, akkor két kézzel kapaszkodik ebbe a lehetőségbe: „nekem van egy olyan hivatásom és szakmám, amit nagyon szeretek. Boldogan megyek vissza a jogi pályára”. Fizetés nélküli szabadsága ellenére jelenleg is tanít az ELTE jogi karán, megtartotta egyetemi docensi állását. Tagja a Budapesti Ügyvédi Kamarának, „bármikor ügyvédi irodát nyithatok”. Hangsúlyozta, hogy egyáltalán nem ragaszkodik a képviselőséghez 2019 után, sem pedig bármiféle más politikai pályához. Azt fogja tenni, amiről az „akkori körülmények között úgy érzem, hogy tiszta lelkiismerettel vállalhatom”. Amikor hosszú távú tervekre gondol – tette hozzá Morvai –, akkor általában a jogászi hivatás szokott eszébe jutni.

A Magyar Időknek adott interjúját ugyancsak tévedés lenne a Fidesz és a Jobbik esetleges koalíciója irányába tett puhatolózó lépésként értékelni – állapította meg kérdésünkre. Ilyesmiről már csak azért sem lehet szó, mert „sem lehetőségem, sem jogom, sem felhatalmazásom nincs” a Jobbik nevében cselekedni. Volt idő, amikor osztrák mintára lehetségesnek tartotta volna a Fidesz és a Jobbik koalícióját. Hisz „Magyarországon is a Jobbik radikalizmusa vitte előre a Fideszt számos területen a határozottabb cselekvés és politika útján”. Mára azonban szinte háborús állapotok uralkodnak a két párt között.

Morvai Krisztina szerint alapjaiban kellene megváltoztatni a „rettenetes közérzettel járó, kizárólag pártokban és pártérdek általi vezéreltségben gondolkodó” rendszert. Úgy gondolja, hogy ebben a sajtónak is óriási szerepe van.

Árulkodó hallgatás a Jobbikban
Bár Morvai Krisztinának – ahogyan mondja – a Jobbikból senki nem tette szóvá a Magyar Időkben megjelent interjúját, ebből nem következik, hogy a pártban könnyedén átsiklottak volna felette. Azt, hogy a Jobbikban mennyire kényesnek tartják a témát, jól mutatja: a máskor készségesen nyilatkozó politikusok ezúttal nem akartak megszólalni. Pedig négy jobbikos parlamenti képviselőt is megkérdeztünk. Egyikük arra hivatkozva hárított, hogy kínos lenne számára, ha politikustársa megnyilvánulásait kellene elemeznie. Akadt, aki kategorikusan elzárkózott a nyilatkozattól, mások név nélkül azért megerősítették lapunknak, hogy Morvai Krisztina szereplése nem maradt visszhang nélkül a Jobbikban. Egyikük például azt nehezményezte, hogy Morvai saját pártjának még a nevét sem említette meg az interjúban. Többen "önjárónak" minősítették az EP-képviselőt: ez a kifejezés korábban főként a parlamenti frakcióból kizárt Novák Előd jellemzésére szolgált. Az egyik jobbikos szavaiból kiderült, a legkevésbé sem bánkódna, ha következő alkalommal pártja nem indítaná Morvai Krisztinát az EP-választáson.