Szokatlan lépéssel keltett feltűnést nemrég a Magyar Idők. A kormánypárti napilap nagy terjedelmű és fölöttébb barátságos hangvételű interjút készített Morvai Krisztinával, a Jobbik EP-képviselőjével. A teljes oldalt kitevő beszélgetést ráadásul a címlapon, annak is a vezető helyén, kétsoros szalagcímmel, fotóval illusztrálva harangozták be. Miközben Vona Gábor pártelnök egyre inkább nyit a baloldali szavazók felé, Morvai Krisztina az interjúban a baloldalt szapulta és a kormányt dicsérte. Ugyanabban a lapszámban Bayer Zsolt újságíró publicisztikát szentelt a témának. Kifejtette, hogy ezt az interjút „Orbán Viktor is adhatta volna”, a lényeget tekintve „semmi különbség nem lenne a két mondanivaló között. Morvai Krisztina hazatért”.
Csak az nem világos, hogy hova haza. A Fideszbe?
A Népszavának nyilatkozva Morvai Krisztina kifogásolta, hogy a sajtó szinte egyáltalán nem foglalkozik európai parlamenti (EP) tevékenységével. Pedig „számtalan, meglehetősen érdekes dolgot csináltam”. A szóban forgó interjú megjelenése után a Jobbik részéről senki sem fejezte ki felé nemtetszését. Morvai felidézte, hogy 2009-ben, amikor elvállalta a Jobbik EP-listájának vezetését, írásban rögzítették: párton kívüli marad, semmiféle pártfegyelem nem köti, pártinstrukciót nem fogad el. Értékelése szerint az interjúban nem a kormányt, hanem Magyarország bevándorláspolitikáját dicsérte, és nem a baloldali szavazókat, hanem a 2006-os őszi „rendszerszintű jogsértések” miatt a Gyurcsány-kormányt bírálta. Meggyőződése, hogy a baloldalnak semmi esélye a megújulásra, amíg nem kér bocsánatot 2006-ért.
„Azt, hogy a Fideszben folytatnám politikai pályafutásomat, nem tudom elképzelni, már csak azért sem, mert ez alappal lenne árulásnak tekinthető” – jelentette ki Morvai Krisztina. Sokan szerinte abból téves feltevésből indulnak ki, hogyha valaki egyszer politikus lett – különösen, ha európai parlamenti képviselő –, akkor két kézzel kapaszkodik ebbe a lehetőségbe: „nekem van egy olyan hivatásom és szakmám, amit nagyon szeretek. Boldogan megyek vissza a jogi pályára”. Fizetés nélküli szabadsága ellenére jelenleg is tanít az ELTE jogi karán, megtartotta egyetemi docensi állását. Tagja a Budapesti Ügyvédi Kamarának, „bármikor ügyvédi irodát nyithatok”. Hangsúlyozta, hogy egyáltalán nem ragaszkodik a képviselőséghez 2019 után, sem pedig bármiféle más politikai pályához. Azt fogja tenni, amiről az „akkori körülmények között úgy érzem, hogy tiszta lelkiismerettel vállalhatom”. Amikor hosszú távú tervekre gondol – tette hozzá Morvai –, akkor általában a jogászi hivatás szokott eszébe jutni.
A Magyar Időknek adott interjúját ugyancsak tévedés lenne a Fidesz és a Jobbik esetleges koalíciója irányába tett puhatolózó lépésként értékelni – állapította meg kérdésünkre. Ilyesmiről már csak azért sem lehet szó, mert „sem lehetőségem, sem jogom, sem felhatalmazásom nincs” a Jobbik nevében cselekedni. Volt idő, amikor osztrák mintára lehetségesnek tartotta volna a Fidesz és a Jobbik koalícióját. Hisz „Magyarországon is a Jobbik radikalizmusa vitte előre a Fideszt számos területen a határozottabb cselekvés és politika útján”. Mára azonban szinte háborús állapotok uralkodnak a két párt között.
Morvai Krisztina szerint alapjaiban kellene megváltoztatni a „rettenetes közérzettel járó, kizárólag pártokban és pártérdek általi vezéreltségben gondolkodó” rendszert. Úgy gondolja, hogy ebben a sajtónak is óriási szerepe van.