Washington Post;Washingtoni napló;

2017-11-08 07:05:00

Charles Gati: A porondmester

Most ünnepli tízéves évfordulóját a Washington Post népszerű rovata, a Fact Checker, magyarul a Tényellenőr. Nagy szükség van rá, mert ebben a politikától átitatott városban bizony sokan ködösítenek, füllentenek, csúsztatnak, sőt hazudnak. A tényellenőr négy osztályzatot használ.

Egy Pinokkiót az kap, aki túloz, de nem hazudik. Amit mond, az „nagyjából igaz.” Két Pinokkióval azt minősítik, aki lényeges tényeket mellőz. Amit mond, az „félig igaz.” Három Pinokkiót érdemel, aki tényeket hamisít, vagy nyilvánvaló ellentmondásokat elhallgat. Amit mond, az „főleg megtévesztő.” A szemenszedett hazug – akár tudatosan teszi, akár nem - négy Pinokkiót kap.

Trump elnök most négy Pinokkiót ért el. Januári beiktatása óta több mint húsz alkalommal úgy jellemezte az adócsökkentésről benyújtott törvényjavaslatot, mint a „legnagyobb adócsökkentés Amerika történelmében.” Az elmúlt héten ezt naponta többször elismételte. Azt is, hogy a törvényjavaslat a középosztálynak és nem a gazdagoknak kedvez.

A Fehér Ház szerint az adócsökkentés megfelel az amerikai GDP 0,9 százalékának. 1,5 trillió dollárról van szó 2018 és 2028 között. Ez 1,500,000,000,000 dollár. Pokoli összeg, de közel sem a „legnagyobb” adócsökkentés. A GDP értékében az élenjárók listája így néz ki: Első, azaz a legnagyobb adócsökkentés: Reagan (1981), 2,89 százalék. Második: Truman (1945), 2,67 százalék. Harmadik: Truman (1948), 1,87 százalék. Negyedik: Obama (2012), 1,78 százalék. Ötödik: Johnson (1964), 1,6 százalék. Hatodik: Obama (2010), 1,31 százalék. Hetedik: Trump (2017? a Kongresszus még nem szavazta meg), 0,9 százalék.

Jól tudom, Amerika a túlzások országa. De Trump Amerikájában minden, ami január óta történik, az különleges, páratlan, ilyen még nem volt. Mintha a következő produkciót beharangozó porondmestert hallanánk. „Hölgyeim és Uraim! A világ legszenzációsabb, legkülönlegesebb, legbátrabb, legkáprázatosabb száma következik!!!” És akkor jönnek a betanított lovak és elefántok, s a gyerekek nagy örömére a bohócok meg a bűvészek.

Jól tudom azt is, hogy a politikusok zöme világszerte túloz. Azt hiszik vagy azt hitetik el saját magukkal, hogy amióta ők vannak hatalmon, minden pompásan halad, a nép boldog és büszke, még a hamburger vagy a palacsinta is finomabb, mint valaha. Ám Trump túlmegy a szokásos – őszinte vagy színlelt – önteltségen. Elődeit megveti, kortársait lenézi. Még azokról a republikánus képviselőkről is rosszat mond, akiknek a szavazatára szüksége van.

A Gallup felmérése szerint Trump már csupán 34 százalékos támogatottságot élvez. Ez az, ami páratlan az ország történelmében; kilenc elődjének a novemberi átlaga egy évvel megválasztásuk után ugyanis 64 százalék! Az amerikaiak hozzászoktak a túlzásokhoz, a csúsztatáshoz, közel sem olyan idealisták, mint valaha, de érzékenyen reagálnak a nyilvánvaló politikai hazugságokra. Nincs kizárva, hogy a négy pinokkiós porondmester még további három évig sem marad a Fehér Ház lakója.