futball;FIFA;videóbíró;Hellmut Krug;

2017-11-08 06:51:00

Döntött a DFB - Lefokozták Hellmut Krugot

A Német Labdarúgó Szövetség (DFB) döntése értelmében már nem a korábbi FIFA-játékvezető irányítja a videóbírók munkáját. Visszahívásának oka: túllépte a hatáskörét.

A DFB azonnali hatállyal leváltotta Krugot és utódja megtalálásáig a játékvezetői testületet irányító Lutz-Michael Fröhlichet bízta meg a videóbírók munkájának vezetésével. A váltás oka, hogy Krug a tizedik fordulóban hatáskörét túllépve nyúlt bele a Schalke 04-Wolfsburg mérkőzésbe. A 42. percben egy tizenhatoson belüli párharcnál a találkozó bírója továbbot intett és a kijelölt videóbíró, Marco Fritz sem látott okot a beavatkozásra. Krug azonban arra kötelezte a videóbírót, hogy jelezze a sípmesternek, tizenegyest kell ítélnie. A jelzés hatására a bíró megadta a büntetőt, amit a gelsenkircheniek értékesítettek, így szereztek vezetést az 1-1-re végződött találkozón. A hajrában a tizenhatoson belül a Schalke védője kézzel ért a labdába, a videóbíró ezt jelezni akarta a játékvezetőnek, amit Krug azonban megtiltott.

A DFB kivizsgálta az esetet és a történteket tagadó 61 éves korábbi FIFA-bíró leváltása mellett döntött. A vizsgálat során Krug tagadta az ellene felhozott vádakat, de több tanú is állította, hogy valóban beleszólt a videóbírók döntéseibe, amihez nem volt joga. A DFB közleménye szerint a videóbírók vezetője azért felel, hogy a rendszer működjön, ő osztja be a meccsekre a videóbírókat, jelentéseket készít a meccsek után a rendszer működése során szerzett tapasztalatokról, de a mérkőzéseken született ítéleteket nem befolyásolhatja.

A leváltott vezetőtől azonban nem válnak meg, a jövőben kizárólag adminisztratív feladatokat lát el.

Krug ellen egy másik vizsgálat még folyamatban van: amint azt november 2-iki számunkban megírtuk, Manuel Gräfe, 44 éves FIFA-játékvezető azzal vádolta meg Krugot - aki a játékvezetői testület vezetője volt 2016-ig -, hogy kollégájával, Herbert Fahndellel lelki terror alatt tartotta a sípmestereket. A játékvezetők értékelésénél nem a szakmai szempontok, hanem a baráti kapcsolatok számítottak, de olyan játékvezető is akadt (az iráni származású Babak Rafati), akit származása miatt gúnyoltak és öngyilkossági kísérletbe hajszoltak. Gräfe már 2015-ben feljelentette Krugot és Fahndelt, ennek hatására neveztek ki új bírófőnököt, de a megvádoltak is maradtak a testületben. A jelenleg is aktív játékvezetőként tevékenykedő Gräfe célja az általa megvádoltak eltávolítása a játékvezetői karból.

Másfél hete a DFB megbeszélésre hívta össze a szembenálló feleket, az egyeztetés azonban megegyezés nélkül zárult. A DFB a tavaly létrehozott etikai bizottságát kérte fel az ügy kivizsgálására.

Vita a videóbíróról
Komoly vita robbant ki a Bundesliga hétvégi fordulója után a videóbíróról. Több edző is kifogásolta, hogy a kezezések megítélésében nincs egységes álláspont. A trénerek szerint világos szabályozásra lenne szükség. A 10. fordulóban a Freiburg csapatából a 12. percben állítottak ki védőt, mert miközben utolsó emberként a stuttgarti támadóval szó szerint birkózott, a kezére pattant egy előreívelt labda. A játékvezető továbbengedte a játékot, a videóbíró jelzése nyomán leküldte a védőt a pályáról. Más esetben a tizenhatoson belül, a labdát a feje fölött kézzel elütő védő esetében néma maradt a síp.
"Vicc, ami a videóbíró körül zajlik, abban bíztunk, hogy így kevesebb lesz a tévedés, eleinte ez így is volt, most már azonban inkább látunk kabarét, mint futballmeccset - dühöngött Dieter Hecking, a Borussia Mönchengladbach trénere, egy olyan mérkőzés után, melyen a csapatát nem érte hátrány a videózás után. - Eleinte valóban igaz volt, hogy másodpercek alatt megszülettek az ítéletek, mostanában azonban gyakran másfél-két percig is áll a játék. A játékosok kizökkennek a ritmusból, senki sem tudja mi történik, lassan minden párharc után attól kell félni, hogy jön a jelzés, a bíró videózni fog vagy éppen üzentek neki valamit."
Reinhard Grindel, a DFB elnöke a ZDF állami televíziónak adott interjúban elismerte, hogy vannak gondok a videóbíróval és a csapatok türelmét kérte.
"A projekt jó, de még nem tökéletes, a panaszok többsége jogos, kollégáim mindent megtesznek az észlelt hibák mielőbbi kijavításáért és egy mindenki számára érthető és elfogadható rendszer kidolgozásáért" - jelentette ki a sportvezető.