Fölényes győzelmet aratott a kormánypárttal szoros szövetségben tevékenykedő Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) nemrég rendezett választásán. A két szervezet vezetői és a Fidesz között jelentős az átfedés, hiszen a kamara elnöke Győrffy Balázs, az állampárt közeli gazdaszervezet alelnöke és fideszes országgyűlési képviselő. A gazdaszervezet elnöke, Jakab István pedig a Fidesz színeiben az Országgyűlés egyik alelnöke.
Az agrárkamarai választási rendszere abban követi az országgyűlési választásokat, hogy a győztes mindent visz. Így diadalmaskodtak 88 százalékos szavazati aránnyal a Magosz-listákon indított jelöltek. Beérett a kamarai magyar narancs, de sok gazda szerint ez a „gyümölcs” ugyan valóban magyar, de savanyú és nem az övék.
A 2010 után létrehozott NAK szálka a legtöbb gazda körme alatt. Nem használt a népszerűségének a kötelező tagság bevezetése és az sem, hogy az első választásokon a 350-400 ezer tag alig 10 százaléka ment el voksolni a kizárólag Magosz jelöltekből álló megyei listákra. A kamara vezetői most azzal büszkélkedtek, hogy megnőtt az érdeklődés. Kétségtelen, nem 10, hanem 13 százalék ment el szavazni. Csakhogy a kerekítve 45 ezer érvényes szavazatból 5 ezret a Magosz riválisa, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) jelöltjei kaptak. A győztes mindent visz elve miatt azonban ezek a voksok „elégtek”, a kisebbség nem képviseltetheti magát a kamara vezető testületeiben.
Orbánt persze nem érdekli a legitimitás. A lényeg, hogy a gazdák fölötti ellenőrzést is a markában tarthassa. A mezőgazdaságot érintő törvénykezéshez pedig jó hivatkozási alap az agrárkamara vagy a Magosz. Ezek a szervezetek támogatják a kormány elképzeléseit, vagy mint a NAK-elnök Győrffy, kezdeményeznek is például az állami földek eladása ügyében.
A politikai haszonszerzés mellett egyáltalán nem elhanyagolható szempont az sem, hogy a NAK kasszájába évi 10 milliárd forint tagdíj és költségvetési támogatás folyik be.