Pécs;Mecsek;Dóm;Zsolnay-kút;

2017-11-13 06:18:00

Pécs, a kultúra városa

Aki kíváncsi rá, milyen lehet egy valódi időutazás, annak kötelező program bebarangolni Pécs városát, ahol két évezred történelme veszi körbe az embereket kezdve a római kori ókeresztény temetőtől a török dzsámikon át a múzeumnegyedig.

Ahhoz, hogy valaki igazán megismerje a várost és környékét, bizony nem elég néhány napot ott töltenie, hiszen megannyi épített és természeti érték várja a látogatókat. Kihagyhatatlan a fallal határolt középkori belváros felfedezése ugyanúgy, mint a Zsolnay-negyed vagy a káptalan utcai múzeumnegyed meglátogatása.

A pécsi székesegyház eredete a római korba nyúlik vissza. Az évszázadok során folyamatosan épült fel, hogy végül elnyerje mai formáját. A négytornyos székesegyház a város egyik ékköve, mely már messziről felismerhető. Kívülről is mutatós, ám érdemes betérni, mert a belső tér is feledhetetlen látványt nyújt. Amikor a templomot 1891-ben az ország püspökei fényes ünnepség keretében fölszentelték, a fővárosi újságok a következőt írták: „Aki mennyországot akar látni, az jöjjön Pécsre!"

A 150 éves török hódoltságot követően a korszakból olyan értékes építészeti emlékek maradtak, mint például a Gázi Kászim pasa dzsámija – más néven a Belvárosi Gyertyaszentelő Boldogasszony-templom -, mely Pécs egyik jelképe. A Széchenyi tér közepén álló monumentális épület sajátos szépségével hívja fel magára a figyelmet. A város másik török korabeli emléke a kórház déli részén elhelyezkedő Jakováli Hasszán dzsámija, mely Magyarország egyedüli olyan török temploma, ami mellett minaret is áll.

Különleges földalatti világban találhatjuk magunkat, ha ellátogatunk a város egyik legtitokzatosabb helyére. A IV. században létesült temetőkápolna és a sírépítmények Pécs város római kori elődjének, Sopianae-nak temetőjét képezik, mely az UNESCO Világörökség része. A feltárt leletegyüttes építészetében és falfestészetében rendkívül sokoldalúan és komplexen idézi a Római Birodalom korakeresztény művészetet.

A pécsi felsőoktatás története 1367-ig nyúlik vissza, amikor Nagy Lajos királyunk a püspöki székvárosban, Pécsett egyetem létrehozását kezdeményezte. Egy többlépcsős integrációs folyamat eredményeképpen létrejött a Pécsi Tudományegyetem, amely mára az ország egyik legnevesebb, regionális vezető szereppel bíró intézményévé vált, ahol tíz karon a felsőoktatás teljes spektrumán magas színvonalú képzés folyik – olvasható az egyetem honlapján.

Zsolnay-kút a pécsi kulturális központban

Zsolnay-kút a pécsi kulturális központban

A 19. század első felében a felgyorsult iparosodás következtében elindult a város gazdasági gyarapodása. Két olyan gyár is működött, melyek neve a mai napig összefonódik Péccsel. Ezek a Zsolnay porcelángyár és az Angster orgonagyár. A század végére Pécsnek saját szállodája, színháza és könyvtára is lett.

A város számos nevezetessége közül kiemelkedik a 2014-ben hungarikummá nyilvánított Zsolnay Kulturális Negyed. Ezen a helyen élt és alkotott a porcelángyártásról ismert Zsolnay család a XIX-XX. században. Világhírű kerámiagyáruk területén új tartalommal, méltó módon él tovább az örökség. A különféle kulturális, közművelődési, szórakoztató, gasztronómiai és oktatási funkciók ide telepítésével egy pezsgő kulturális negyeddé vált ez a terület.

A Zsolnay Kulturális Negyedtől nem messze, Pécs „Ledina” nevű városrészének otthont adó dombon eredeti pompájában tekinthető meg a Zsolnay Mauzóleum, ahol 42 oroszlán őrzi az eozin (kerámiamáz) titkát. A kétszintes építmény felső része kápolna volt, az alsó szintje pedig bibliai eredetű falfestményekkel díszített sírkamra.

A város számos lehetőséget kínál kikapcsolódásra, művelődésre, kultúrára. A 2010-ben Európa Kulturális Fővárosa címet viselő Pécs igazán pezseg. A város számos fesztiválnak ad otthont, így mindenki megtalálhatja az igényeinek megfelelőt, legyen valaki akár a komolyzene akár a könnyűzene szerelmese. A város hangulatos kis utcáiban meghitt sétákat tehetünk, de ha épp olyan kedvünk van, egy előadásra is beülhetünk a Pécsi Nemzeti Színházba, ha sportos hangulatban vagyunk, túrázhatunk egy nagyot a Mecsekben, de egy rövid utazással kikapcsolódhatunk Sikondán, Orfűn vagy Szigetváron. A várostól 25 kilométerre található Harkány számos fürdőzési lehetőséggel. A harkányi kénes gyógyvíz pozitív hatásai mellett a fürdő csodálatos környezete csalogatja a helyszínre a látogatók százezreit évente.

A technika fejlődésének köszönhetően az érdeklődők virtuális sétát tehetnek a város honlapján, sőt létezik már a város nevezetességeiről hangos ismertető is.

Mecsekalja
A bortermelés a Pécsi borvidéken igen régre nyúlik vissza. Egy IV. században épült sírkamra egyik falnyílásában korsót és poharat, valamint szőlőindákkal díszített régészeti emlékeket találtak a régészek. A Mecsekalja leggyakoribb szőlőfajtája ma az olaszrizling, a chardonnay, a királyleányka és a rizlingszilváni. A pécsi borvidék gasztronómiáját - melyben keveredik a magyaros, svábos, szlávos stílus - kötelező kipróbálni. Érdekesség, hogy Pécsről indult Magyarország pezsgőgyártása, mely a Littke családnak köszönhető. Gyáruk az 1900-as években élte fénykorát, de ma is készítenek pezsgőket és saját termelésű borokat.