hulladék;Oroszország;Soros György;DC Leaks;

2017-11-13 06:15:00

Orosz szálak a magyar belpolitikában

Hogy beleavatkozik-e Oroszország a saját érdekeit követve más országok belpolitikájába, az egyre kevésbé kérdéses: az amerikai igazságszolgáltatás történetének egyik legnagyobb volumenű – erős ellenszélben zajló – vizsgálata folyamatosan szállítja a bizonyítékokat. Az sem szorul bővebb igazolásra, hogy a magyar belpolitikában van orosz érdek: a paksi bővítési csomagot (amelyben csak egy apró csatlakozó elem az elmúlt napok közlései alapján szintén Oroszországban eldöntött metrófelújítás) szinte a teljes ellenzék elutasítja, a kormány viszont mindenáron ragaszkodik a verseny nélkül az orosz Roszatomnak ítélt atomberuházáshoz – vagyis az orosz vezetésnek aligha mindegy, hogyan alakulnak a jövő évi magyarországi választások. Arról azonban nem esik szó, hogy befolyásolja-e az orosz fél a magyar politikai folyamatokat; annak ellenére sem, hogy aki keresi, könnyen megtalálhatja az intervencióra utaló jeleket.

Forrás: pestisracok.hu

Forrás: pestisracok.hu

Az a máig nem cáfolt vád már az elmúlt években is fölmerült, hogy a magyar internetes sajtó egyes szélsőséges tartalmai orosz finanszírozással jutnak el a magyar olvasókhoz – az érintett oldalak kérés nélkül kapcsolódnak be a magyar kormány kampányaiba, legyen szó a CEU-ról, a migrációról vagy Sorosról. Mostanában arról is hallani - egyelőre ténybeli alátámasztás nélkül, kizárólag a szélsőjobb párhuzamra illetve a "kinek áll érdekében?" elvre alapozva -, hogy a baloldali(nak tűnő), leginkább az ellenzéki együttműködést opponáló új blogok és portálok burjánzása mögött is orosz tőke áll. Új jelenség viszont, hogy olajozott együttműködés bontakozott ki a magyar kormány és a DC Leaks kiszivárogtató platform között, utóbbi egyre kitüntetettebb szerephez jut a kormányzati kommunikációban. A 2016-ban alapított DC Leaks korábban az amerikai elnökválasztásba is bekapcsolódott (Trump mellett, Hillary Clinton ellenében), és a nemzetközi sajtó tényként kezeli, hogy az oldal mögött az orosz katonai hírszerzés – végső soron pedig Putyin környezete – áll. Amikor tehát a DC Leaks segédkezet nyújt a magyar kormány(párt)nak, nehéz nem arra gondolni, hogy a segítség valójában Putyintól érkezik.

A múlt hónapban Hidvéghi Balázs Fidesz-szóvivő jelentette be: konkrét bizonyítékaik vannak róla, hogy Brüsszel a „Soros-hálózat” fogságába került, az amerikai milliárdos a Nyílt Társadalom Alapítványon keresztül épített ki kapcsolatokat az EU döntéshozóival. A „bizonyítékokat” ugyanúgy a DC Leaks (vagyis az orosz katonai hírszerzés) által publikált anyagok jelentették, mint akkor, amikor amikor az Origo szintén októberben egy szerző nélküli írásban arról írt, hogyan igyekezett Soros György a hozzá köthető szervezeteken keresztül elérni, hogy az uniós intézmények nyomást gyakoroljanak a magyar kormányra az alapjogokat szűkítő intézkedések miatt – mindkét eset után olyan kommunikációs hullámot indított el az Orbán-kabinet, amely kizárólag az orosz forrású, orosz közreműködéssel terjesztett szivárogtatásokra támaszkodott.