A gól nélküli első mérkőzés után a házigazda Peru végül 2-0-ra legyőzte Új-Zéland legjobbjait az interkontinentális pótselejtező visszavágóján, ezzel csütörtök reggelre elkelt az utolsó hely is a június 14. és július 15. között sorra kerülő oroszországi rendezésű tornára: lezárult a kvalifikációs szakasz, amely ezúttal sem múlt el meglepetések nélkül.
Azzal együtt, hogy Magyarország – mint 1986 óta mindig – ismét lemaradt, néhány nagy hiányzót máris feljegyezhetünk. A hagyományosan sikeres nemzetek, mint a legutóbbi Európa-bajnokságról is távol maradó, 2014-es vb-bronzérmes hollandok búcsúja már a selejtezőcsoportok záráskor eldőlt, a négyszeres világelső Olaszország pedig hétfő este, a rájátszásban bukott el; Itália 1958 óta először lesz külső szemlélője a futballvilág legnagyobb seregszemléjének. Szintén nem tudta kvalifikálni magát a tavalyi Európa-bajnokságon elődöntős Wales, a dél-amerikai földrész többszörös bajnoka, Chile vagy például az Amerikai Egyesült Államok. Utóbbi ország szövetsége állítólag most azon töri a fejét, hogy a vb előtt tornát szervez a neves kimaradóknak.
A nemzetközi szövetség (FIFA) a 32 gárda ismeretében szinte rögtön közölte a csoportkör beosztásának alapját adó december 1-i, moszkvai sorsoláshoz szükséges úgynevezett kalapbeosztásokat, amelynek alapján az aktuális világranglista-pozícióknak megfelelően virtuálisan négy külön gömbbe helyezték a résztvevőket. Oroszország rendezőként az első nyolcas csoportban szerepel, ami azt jelenti, hogy a 2010-es világbajnok – pillanatnyilag nyolcadikként rangsorolt – spanyoloknak már csupán a második garnitúrában jutott hely, ami mondani is felesleges, csak fokozhatja az izgalmakat. Hogy miért? Mind a négy kalapból egy-egy csapat fogja alkotni a majdani nyolc darab négyes csoportot, a végső sikerre is esélyes Spanyolország pedig – akárcsak a második szintre beosztott Anglia vagy Svájc – jóval komolyabb ellenfélnek ígérkezik például Brazília vagy Németország számára a csoportküzdelmek során, mint mondjuk Mexikó, Horvátország vagy Peru.
Apropó, Anglia! Külön pikáns volna, ha az ellenfeleit a harmadik kalapból váró Izlandot – amely újoncként a maga 320 ezer lelket számláló lakosságával a világbajnokságon valaha résztvevők között a legkisebb ország – összesorsolnák az angolokkal, emlékezetes ugyanis, hogy a felek párharcát világszenzációt szolgáltatva az északi szigetlakók válogatottja nyerte a tavaly nyári Eb-n. Hasonló meglepetésre a következő világversenyen, jobb napjain képes lehet akár Szerbia, Ausztrália vagy Marokkó is, az afrikai ország legjobbjaival ráadásul már csak azért sem árt vigyázni, mert a gárda kapott gól nélkül nyerte meg selejtezőcsoportját. Ami bizonyos: ugyanabból a zónából kijutó válogatottakat nem lehet összesorsolni. Ez alól kivételt képez Európa, az öreg kontinensről legfeljebb két csapat kerülhet össze egy csoportban.
Az első labdaérintésig mindenesetre még bőven lehet számolgatni, így tesznek a fogadóirodák is. A magyar fogadásszervező pillanatnyilag Németországot tartja a jövő évi torna esélyesének, a regnáló bajnok győzelme esetén fizetnék a legkisebb összeget, hatszoros pénzt. A németek mögött Brazília és Franciaország sikerét valószínűsítik a számok (6,25-ös és 6,50-es szorzóval), míg a legjobban jövedelmező „üzlet” a másik debütáns, Panama végső diadala volna: a bombameglepetés ötszáz forintra 445 ezret fizetne.
Igazán "bankot robbantani" azonban majd a végső győztes fog, ám a következő bajnok kilétének megismerése még hónapokig várat magára.