lakáspiac;hirdetés;Árminimum;

Újabban kelendőek a panellakások. FOTÓ: Tóth Gergő

- Lakáspiac - Milliókat hozhat egy új alkalmazás

Jelentősen átrendezheti az ingatlanhirdetések piacát egy új, ingyenes alkalmazás, amely megmutatja, hol kínálják a legolcsóbban ugyanazt a lakást.

Komoly árkülönbségekkel kínálják ugyanazt a lakást a különböző ingatlanközvetítő irodák: a legextrémebb példa erre egy Andrássy úti kastély, amely 7,1 milliárd forintért, de 5,5 milliárd forintért is megtalálható az ajánlatok között. Persze nem mindenki játszik ekkora tételben, de a kisebb értékű használt lakások piacán is nagy eltérések vannak: átlagosan 3,7 millió forintot nyerhet az a vásárló, akinek sikerül az összes, az adott ingatlanra vonatkozó hirdetést átböngésznie. Nem könnyű feladat: jelenleg 146 ezer használt lakást kínálnak eladásra, ezekhez pedig egymilliónál is több hirdetés tartozik. Egy lakást átlagosan 5 ingatlanközvetítő is próbál eladni 11 hirdetéssel, de van olyan lakás is, amelyik 118 ingatlanos kínálatában szerepel összesen 347 hirdetéssel.

Mindez egy új, ingyenes, magyar fejlesztésű alkalmazásnak köszönhetően derült ki, amely véget vethet az árkülönbségeknek. Az Árminimum egy gyors telepítés után ugyanis az összes, az interneten fellelhető hazai használtlakás-hirdetés kapcsán kilistázza: hol, mennyiért és hányszor hirdetik még ugyanazt az ingatlant. Jelenleg minden negyedik hirdetésnél találhatunk olcsóbbat, ilyen értelemben összességében 76 milliárd forintos túlárazás van a piacon - magyarázza Faragó Péter, az alkalmazást fejlesztő RealMonitor Kft. ügyvezetője. Úgy véli: az alkalmazás használatának elterjedésével ezek a különbségek megszűnnek majd, így az ingatlanirodák nem az áraikkal, hanem a szolgáltatásuk minőségével tudnak majd versenyezni.

Az új alkalmazás ingatlanpiaci fogadtatása ugyanakkor vegyes. Az Otthon Centrum például már le is szerződött az Árminimummal. Kosztolánczy György vezérigazgató azt mondja: ilyen árkülönbségek elméletileg nem is lehetnének a piacon, az ingatlanközvetítőkkel kötött szerződések alaptétele ugyanis, hogy sem a tulajdonos, sem más közvetítő nem kínálhatja olcsóbban ugyanazt az ingatlant. Hogy mégis léteznek, annak az az oka, hogy a tulajdonosok, ha a lakást nem tudják eladni, leviszik az árat, de erről nem szólnak az összes, velük szerződésben lévő ügynökségnek. Az emiatt kialakult átláthatatlan helyzet sem a vevőknek, sem az eladóknak nem jó, de az ügynökségeknek is okoz kellemetlen perceket, amikor ügyfelük egy alacsonyabb árú hirdetéssel szembesíti őket. Az Otthon Centrum ezért azt ígéri: a náluk kínált lakásokat máshol nem lehet olcsóbban megtalálni, vagy ha mégis, akkor arra az Árminimumon keresztül maguk hívják fel a figyelmet.

Az ingatlanirodák és magánszemélyek több mint 500 ezer hirdetését összefogó oldal, az ingatlan.com viszont nem engedélyezte az Árminimumnak, hogy az adatbázisában keresgéljen, ezért ezek a hirdetések csak egy fotó nélküli linkként jelennek meg az alkalmazás által kidobott listában. - Az alkalmazás sérti az ingatlan.com üzleti érdekeit, és az általános szolgáltatási feltételeit is, amely tiltja a gépi böngészést az adatbázisban – mondja Balogh László, a portál vezető gazdasági szakértője, hozzátéve: még vizsgálják, milyen lépéseket tehetnek az ügyben. Az Árminimum egyébként kikérte a Szerzői Jogi Szakértői Testület véleményét, amelynek állásfoglalása szerint ha "csak egy linkgyűjtemény jön létre a korábbiakban a jogosultak által már internetes oldalaikon szabadon hozzáférhetővé tett adatbázisokhoz, úgy a szolgáltatás létrehozásához nem szükséges az adatbázisok előállítóinak engedélye”. Ahonnan tehát nem kapnak engedélyt, ott a hirdetés linkjei mellett nem jelenítenek meg hirdetési adatokat - árat, méretet, fényképet. Vagyis nem többszörözik az adatbázist, de előrébb sorolják azon ingatlanirodák találatait, amelyek engedélyezik a hirdetési adatok közzétételét.

Akármi is lesz a jogi vita vége, az biztos, hogy valós igények hívták életre az Árminimumot. Ezzel Balogh László is egyetért: mint mondta, az ingatlan.com-on már egy éve létezik is egy „minden ingatlan egyszer” elnevezésű szolgáltatás, amely az ugyanazon ingatlannal kapcsolatban az oldalon fellelhető összes hirdetést összegyűjti. Megjegyezte: az átlátható ingatlanpiac fontos ügyük, ezért ők a téves vagy szándékosan félrevezetően közzétett hirdetéseket is igyekeznek kiszűrni.

 Korlátozható a magántitok, a jogosulatlanul megszerzett levelezés is felhasználható, ha ez a gyermekek vagy a szülő jogainak védelmében szükséges - mondta ki az Alkotmánybíróság (Ab) a honlapján pénteken közzétett döntésében.