Fidesz;Kína;LMP;jogsértések;

Balog Zoltán, a mára megszüntetett emberi jogi bizottság fideszes elnöke 2008-ban még büszkén lengette a tibeti zászlót. FOTÓ: M

- Szembesítik múltjával a Fideszt

Az LMP változatlan formában benyújtja a parlamentnek azt a javaslatot, amit ellenzéki korában a Fidesz akart elfogadtatni a kínai jogsértések miatt tiltakozva.

Li Ko-csiang kínai kormányfő Budapestre érkezésekor a rendőrök megakadályozták, hogy a Tibetet Segítő Társaság vezetője tibeti zászlóval demonstráljon. A történelem megismételte önmagát. A rendőrök 2011-ben és 2012-ben is vegzálták az ellentüntetőket, amikor Orbán Viktor kormányfő meghívására rangos vendég érkezett a kommunista Kínából (egyikük, akkor még miniszterelnök-helyettesként, Li Ko-csiang volt).

A mostani incidens apropóján bejárta a sajtót az a 2008-ban készült fotó, amelyen Balog Zoltán, az emberi jogi bizottság fideszes elnöke – ma az emberi erőforrások minisztere – tibeti zászlót lenget a Kossuth téren. Az LMP azért is porolta le a Fidesz által kezdeményezett akkori törvényjavaslatot, hogy emlékeztessen rá: Orbán pártja egészen mást mond kormányra kerülve, mint azokban az időkben, amikor még ellenzékben volt.

A hajdani fideszes javaslat – amelynek elfogadását egyébként az akkor kormányon lévő MSZP-sek nem tartottak időszerűnek – párhuzamot vont az 1956-os magyar forradalom és az 1959-es tibeti népfelkelés között, s nem győzte hangsúlyozni, mennyire fontos, hogy Kínai Népköztársaság betartsa az emberi jogokat. Annak idején több fideszes politikus is úgy gondolta, hogy az emberi jogok érvényesülését semmiféle gazdasági érdek nem írhatja felül. A KDNP-s Semjén Zsolt bábáskodása mellett még úgynevezett Tibet-csoport is alakult az Országgyűlésben.

A kétharmados parlamenti hatalmat megszerezve gyorsan megváltozott a jobboldal álláspontja. „A Kínai Népköztársaság és Magyarország szövetségesei lettek egymásnak. Ehhez erős alapokra van szükség, de ezek az alapok már léteznek a két ország közt” – jelentette ki Orbán Viktor kormányfő 2011 nyarán.

Nem sokkal később Semjén Zsolt elmagyarázta, miről is van szó. „Magyarországnak az a nemzeti érdeke, hogy Kínával üzleteljen, mert aki nem üzletel Kínával, az nincs a világgazdaság színpadán” – nyilatkozta a KDNP-s politikus. Érvelése szerint az emberi jogi párbeszédben akkor érhetők el eredmények, ha a kölcsönös érdekek alapján jó a magyar-kínai kapcsolat.

Tehát: megvalósítható a gazdasági, nemzeti érdek figyelembe vétele és az emberi jogokhoz való ragaszkodás. Semjén szerint a volt amerikai elnök, Ronald Reagan is ezt tette, legyőzte a Szovjetuniót, de mindvégig párbeszédet folytatott Gorbacsovval.

Nem tudhatjuk, Semjén Zsolt okfejtéséből mennyiben következik, hogy Magyarország rövidesen legyőzi Kínát. Az teljesen biztos, hogy az emberi jogi bizottság elnöke napjainkban nem fog tibeti zászlóval bíbelődni a Kossuth téren: ezt a bizottságot ugyanis a Fidesz megszüntette.