EU;euróövezet;

2017-12-05 07:09:00

Távoli pénzcsap

Nem kell sietniük az Európai Unió állam- és kormányfőinek, hiszen 2019 elejéig van idejük arra, hogy közzétegyék az Unió reformjára vonatkozó javaslataikat. Ám egyre többen fejtik ki a véleményüket arról, hogyan is nézzen ki a jövő. Emmanuel Macron francia elnök próbált a reform élére állni még az ősszel: arra számított, viszonylag hamar megalakul a német kormány, s az ő javaslatainak egy részét is beveszik majd a Jamaica-koalíció programjába. Ebből azonban valószínűleg nem is lesz semmi, már csak azért sem, mert az EU alapszerződéseit is módosítani kellene a megvalósításhoz.

Mark Rutte holland kormányfő a hétvégén bírálta is Macron felvetéseit, mert szerinte az uniós integráció elmélyítése semmit sem old meg, inkább azokra a problémákra kell összpontosítani, amelyek jelenleg a legégetőbbek az EU szempontjából.

A reformokról szóló ötletelés új lendületet kaphat szerdán, amikor az Európai Bizottság közzéteszi az euróövezet átalakítására vonatkozó elképzeléseit. Jean-Claude Juncker célja az, hogy az általa irányított testület, és ne az euróövezeti pénzügyminiszterek dönthessenek az Európai Stabilitási Mechanizmust érintő kérdésekről. Ám Juncker elképzelései sem válhatnak valóra, mert a kormányalakítással küzdő Angela Merkel ellenséges lépésnek tekintheti, hogy Juncker épp a német válság kellős közepén áll elő egy nagyon is fontos javaslatcsomaggal.

Eközben Közép-Európában mi csak rácsodálkozunk az EU vagy az euróövezet jövőjéről szóló vitára. Ilyenkor úgy viselkedünk, mintha nem is európai polgárok lennénk. Persze tudjuk, a magyar kormányfő is megreformálná az EU-t, de nem mintha hosszú távú víziói volnának. A „nemzetállamok erősítése” számára azt jelenti, hogy a magyar kormány azt csinálhat, amit akar. De nincs ezzel egyedül a térségben, Milos Zeman cseh elnöktől vagy éppen Beata Szydlo lengyel kormányfőtől sem hallhattunk előremutató javaslatokat.

Közép-Európában az EU-t csak pénzcsapnak tekintik, és amíg nem érezzük át, mit is jelent a közös Európa fogalma, ne is várjuk, hogy igazán komolyan vegyenek minket az EU-ban.