Nobel-díj;fenntarthatóság;Nobel Sustainability Award;

FOTÓ: SHUTTERSTOCK

- Jön a fenntarthatósági Nobel-díj

Egy 100 millió fontos kockázatitőke-alapot indítanak a Nobel család tagjai, amelynek célja az Egyesült Királyságban induló, fenntarthatósági törekvéseket támogató projektek finanszírozása.

A jövőben a Nobel Sustainability Award díjjal tervezi elismerni a fenntarthatósági törekvések kapcsán legtöbbet tevő személyeket a Nobel család. Egy 100 millió fontos kockázatitőke-alapot indítanak, amelynek célja az Egyesült Királyságban induló, fenntarthatósági törekvéseket támogató projektek finanszírozása. Ehhez kapcsolódva létrehozták a Nobel Sustainability Award díjat. Partnerként és társfinanszírozóként a tiszta energiatermelő fejlesztéseket pénzelő Sustainable Technology Investros Ltd. (STIL) száll be a történetbe. A 100 millió fontot (csaknem 35 milliárd forint) alapvetően Egyesült Királyságbeli projektekre adják, egy-egy kezdeményezés 3-10 millió fontos támogatást nyerhet el az alaptól, így összesen 10-20 projekt finanszírozásához tudnak hozzájárulni. Az elismerést négy kategóriában tervezik kiosztani.

Díjazni szeretnék azt a tudóst vagy tudományos intézményt, amely az adott évben a legnagyobb áttörést érte el a fenntarthatóság támogatásában; azt a vállalati vezetőt vagy vállalatot, amely az energetika területén kiemelkedően támogatta a megújuló energiaforrások térnyerését, illetve csökkentette a hagyományos energiaforrásoktól való függőségét. Mivel a politikusok sem maradhatnak elismerés nélkül, nekik is indítanak egy kategóriát, amelynek megnyerésére az pályázhat sikerrel, aki bátran és sikerrel támogatja a fenntarthatósági törekvéseket támogató állami intézkedések bevezetését saját országában úgy, hogy annak globális hatása is legyen. A negyedik kategóriát pedig azon civil véleményvezéreknek tartják fenn, akik kiállásukkal és szerepvállalásukkal az adott évben leginkább támogatták a fenntartható fejlődés eszméinké terjedését, a globális klímaváltozás elleni harcot.

A nyertesek nevét természetesen az egész világ megismeri. A Nobel-díjak kiosztásakor megszokott televíziós gálavacsora sem marad majd el.