Kijev;összecsapás;Mihael Szaakasvili;

2017-12-05 11:54:00

Összecsapások Kijevben - A Parlament felé tart híveivel Miheil Szaakasvili

Hívei kiszabadították a rendőrségi mikrobuszból kedden Kijevben Miheil Szaakasvili volt odesszai kormányzót és egykori georgiai elnököt helyszíni ukrán médiajelentések szerint.

Az UNIAN ukrán hírügynökség azt jelentette, hogy Szaakasvili támogatói feltörték annak a mikrobusznak az ajtaját, amelybe a hatóságok ültették, majd kiszabadították a járműből. Előtte a jármű több ablakát kövekkel bezúzták. A busz megpróbált kitörni a tiltakozók blokádjából, de csupán néhány métert tudott megtenni, amikor a tüntetők rárontottak.

A NewsOne hírtelevízió helyszíni élő közvetítésében arról számolt be arról, hogy Szaakasvili hívei gyűrűjében elindult az ukrán parlament épületéhez, ahol beszédet intézett az ukránokhoz.

Beszédében a politikus tagadta az ellene felhozott vádakat, továbbá lemondásra szólította fel Jurij Lucenko főügyészt és az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) vezetőit. Az UNIAN szerint mintegy ezren, a NewsOne oroszbarátnak tartott ukrán hírtévé szerint néhány ezren gyűltek össze a parlamentnél.

A demonstráción mások mellett felszólalt Szaakasvili védelmében Jane Collins brit Európai Parlamenti képviselő, az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártjának tagja is. A tömeg az "impeachment" szót skandálta Petro Porosenko ukrán elnök nevének említésekor, utalva arra, hogy Szaakasvili egyebek mellett követeli az ukrán parlamenttől, hozzon törvényt még ezen a héten az államfő alkotmányos vád alá helyezésének (impeachment) rendjéről.

Szaakasvili a kiszabadítása utáni tett korábbi nyilatkozatában arra szólította fel a kijevieket, hogy gyülekezzenek a Majdanon, azaz a Függetlenség terén, és "békés demonstrációval szabaduljanak meg" Porosenko elnöktől és környezetétől, továbbá a Kremlhez közel álló Viktor Medvedcsuk ukrán politikustól, Rinat Ahmetov donyecki üzletembertől és minden más oroszbarát oligarchától.

Az ukrán állampolgárságától megfosztott, így hontalanná vált Szaakasvilit kedden vették őrizetbe a hatóságok, miután házkutatást tartottak a Majdan tőszomszédságában lévő lakásában. A volt georgiai elnök hívei azonban útját állták annak a mikrobusznak, amelyben el akarták szállítani. A tiltakozók össze is csaptak a rendfenntartókkal, helyszíni jelentések szerint a dulakodás közben mindkét oldal könnygázsprayjel fújta egymást. Mindkét oldalon vannak sérültek, számuk egyelőre nem ismert.

Az ukrán főügyész keddi sajtótájékoztatóján kijelentette: hivatalának olyan bizonyítékok vannak a birtokában, amelyek szerint Szaakasvili kijevi kormányellenes demonstrációit a 2013-2014-es Majdan-tüntetések nyomán Oroszországba menekült Viktor Janukovics, a hivatalából leváltott - oroszbarát - egykori ukrán elnök környezete pénzelte.

Arszen Avakov belügyminiszter a Twitteren arra szólította fel a volt odesszai kormányzót, hogy engedelmeskedjen a törvénynek, válaszoljon az ellen felhozott vádakra, és ne provokáljon összetűzést és vérontást.

Előzmények

Az ukrán hatóságok bűnszervezetekkel folytatott együttműködés gyanújával őrizetbe vették kedden kijevi lakásában Miheil Szaakasvili volt odesszai kormányzót, egykori georgiai elnököt - közölte az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) sajtószolgálata az Ukrajinszka Pravda hírportál szerint.

Őrizetbe vétele előtt Szaakasvili felmászott nyolcszintes háza tetejére, és azzal fenyegetőzött, hogy leugrik. Az UNIAN ukrán hírügynökség jelentése szerint Szaakasvili mintegy száz feldühödött híve útját állta az autónak, amelybe a volt georgiai elnököt ültették, ezért egyelőre nem tudták elvinni a helyszínről.

Szaakasvili támogatói összecsaptak a rendőrökkel, az összetűzésben többen megsebesültek, civilek és rendfenntartók is, de számuk egyelőre nem ismert. Eddig a tiltakozók közül öt személyt vettek őrizetbe. A helyszínre kivonult a nemzeti gárda. Szaakasvili egyik híve tiltakozásul benzinnel leöntötte és fel akarta gyújtani magát.

Az incidens az UNIAN tudósítása szerint azzal kezdődött, hogy házkutatást tartottak a főügyészség és az SZBU emberei - utóbbi Alfa nevű különleges egységének tagjaival megtámogatva - a volt kormányzó belvárosi, a Majdan, azaz a Függetlenség terének közvetlen közelében lévő lakásában.

A hírügynökség értesülése szerint Szaakasvilit azzal gyanúsítják, hogy tüntetéseit, amelyeket az elmúlt hetekben az ukrán fővárosban rendezett, a leváltott oroszbarát vezetés köréből finanszírozták. A georgiai politikus még a tetőn állva azt kiabálta, hogy a jelenlegi kijevi vezetés alkudott meg Moszkvával, és az egész mögött Vlagyimir Putyin orosz elnök áll.

Petro Porosenko ukrán elnök július végén megfosztotta ukrán állampolgárságától Szaakasvilit, akit maga nevezett ki 2015 májusában Odessza megye kormányzójává. Később azonban megromlott közöttük a viszony, főként azért, mert a georgiai politikus több ízben korrupcióval vádolta meg a kijevi központi vezetést.

Kormányzói kinevezésével egy időben Szaakasvili ukrán állampolgár lett, lemondva korábbi georgiai állampolgárságáról.
Szaakasvili 2004 és 2013 között Georgia elnöke volt. Elnöki mandátuma lejártával külföldre távozott. Georgiában hatalommal való visszaélés miatt büntetőeljárás indult ellene, jelenleg is körözik.

Nem sokkal azután, hogy ukrán állampolgársága elvesztésével hontalanná vált, Szaakasvili Ukrajnából is külföldre távozott. Szeptember 10-én azonban visszatért, méghozzá úgy, hogy híveitől körülvéve begyalogolt Ukrajnába Lengyelországból.

Azóta több demonstrációt szervezett az általa Ukrajnában alapított Új Erők Mozgalma nevű pártjával, legutóbb múlt vasárnap. Azt követelte, hogy a parlament hozzon törvényt még ezen a héten az államfő alkotmányos vád alá helyezésének (impeachment) rendjéről.

FOTÓ: SERGEI SUPINSKY / AFP

FOTÓ: SERGEI SUPINSKY / AFP

A Kreml nem reagál "tetőn ülő emberek" szavaira

A Kreml nem kívánja kommentálni a Kijevben őrizetbe vett Miheil Szaakasvili kijelentéseit, mert nem szokott hozzá, hogy "tetőn ülő emberek" szavaira reagáljon - jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő kedden újságíróknak.

"Kijev ismét meglep, és Szaakasvili is ismét meglep bennünket. A nyakkendőevéstől a tetőre való felmászásig meghatározott utat tett meg ő a politikában, és ez az út tövises volt. Nehéz a helyzete" - fogalmazott Peszkov. "Nem szoktunk hozzá, hogy tetőn ülő emberek szavaira reagáljunk" - mondta.

Peszkov szavaival arra a - 2008-as orosz-grúz háború idején készült - videofelvételre utalt, amelyen Szaakasvili telefonhívás közben, feltehetően kapcsolásra várva, a nyakkendőjét rágta. Moszkvában a volt grúz elnököt teszik felelőssé az orosz-grúz konfliktus kirobbantásáért, amiért erővel próbálta meg visszafoglalni a Grúziától való elszakadását egyoldalúan kikiáltó Dél-Oszétiát, aminek mások mellett orosz békefenntartók is áldozatául estek.

"Emiatt fájjon Ukrajna feje, ilyet az ember még az ellenségének sem kíván" - válaszolta Peszkov arra a kérdésre, hogy Moszkva megpróbál-e valaki pártjára állni Porosenko és Szaakasvili vitájában. Emlékeztetett arra, hogy Oroszország az ukrán népet nem tekinti ellenségének.

Peszkov a sajtó munkatársaival lefolytatott keddi telefonos konferenciabeszélgetésen nem kívánta megnevezni azt a dátumot, amikor a tervek szerint negyedik alkalommal tanácskozik majd a délkelet-ukrajnai helyzet rendezéséről Kurt Volker, az amerikai külügymisztérium ukrajnai különmegbízottja és Vlagyiszlav Szurkov orosz elnöki tanácsadó. Jon Huntsman moszkvai amerikai nagykövet a Kommerszant FM orosz rádiónak hétfőn kijelentette, hogy Volker és Szurkov legközelebb a jövő héten ül majd ismét tárgyalóasztalhoz.