Theresa May;Brexit;

2017-12-05 18:10:00

May versenyt fut az idővel

Káoszba sodorták az északír unionisták a Brexit-tárgyalásokat. Theresa Maynek a jövő hétig rendeznie kellene a nézeteltéréseket.

„Micsoda szégyen!” – kezdte kedd déli felszólalását Sir Keith Starmer, akinek kérésére rendkívüli ülést tartott a westminsteri parlament. A Munkáspárt Európai Uniós kilépésért felelős szóvivője azt követően számoltatta el a kormány Brexit-ügyi miniszterét, David Davist, hogy a várakozásokkal ellentétben Theresa May hétfőn nem tudta aláírni Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével a tárgyalások első fejezetét lezáró egyezményt.

Ahhoz, hogy át lehessen térni a jövőbeni kereskedelmi kapcsolatokról és a kétéves átmeneti időszakról szóló kulcsfontosságú megbeszélésekre, az EU-nak a december 14-15-i csúcson áldását kellene adnia a megbeszélések első menetének eredményeire.

Bár a hétfői brüsszeli eszmecserén a brit kormányfő szerint „komoly fejlődést” sikerült elérni, a Demokratikus Unionista Párt (DUP) az utolsó pillanatban megakadályozta a megállapodás aláírását. A tíz parlamenti képviselővel rendelkező északír koronahű erők súlyukat meghaladó befolyással bírnak, mióta a júniusi parlamenti választások óta a többségét elvesztett Konzervatív Párt csak az ő támogatásukkal tudja átvinni törvényjavaslatait. Theresa May érthetetlen módon nem tájékoztatta előzetesen a belfasti politikusokat a Dublinnal egyeztetett kompromisszumról, melynek értelmében az ún. „kemény” ír határ elkerülése érdekében Észak-Írországban a „szabályok összehangolásával” lényegében megmaradna az egységes piac és a vámunió. Ez elfogadhatatlan az Arlene Foster vezette párt számára, hiszen a tartomány lakosságának meghatározó többsége az Európai Unióból való kilépésre szavazott. Theresa May reményeivel ellentétben a DUP vezetői kedden nem utaztak Londonba, hogy kiutat keressenek a váratlan zsákutcából.

A kormányfőnek további fejfájást okoz, hogy a szabályok „rugalmas kezelésére” hivatkozva a Brexit-ellenes Skót Nemzeti párt vezetője, Nicola Sturgeon, sőt a túlnyomóan egységpárti London közvetlenül megválasztott munkáspárti főpolgármestere, Sadiq Khan is bejelentette igényét az egységes piac és a vámunió folytatására.

Theresa May Mariano Rajoy spanyol kormányfő érkezése alkalmából nyilatkozott a sajtónak, s hangsúlyozta, hogy „ha még vannak is megoldatlan kérdések, jelentős előrehaladás történt Brüsszelben”. A kormányfő a héten – egyes hangok szerint már szerdán – további tárgyalásokra készül az EU-val és „nagyon várja a jövő heti csúcsértekezletet”. Míg Sir Keith Starmer a Munkáspárt nevében a „kemény Brexit” feladására, az egységes piac és a vámunió folytatásának megfontolására szólította fel a kormányt, a kilépéspárti toryk egyik hangadója, Jacob Rees-Mogg szerint a DUP intervenciója „mentette meg a Brexitet”.