Népszava Anno;

2017-12-06 11:00:00

2004 december: elbukott a népszavazás

Nem jó dolog, hogy a kettős állampolgárságról szóló szavazást magyarság-próbaként akarták beállítani - A választók kikerülték a csapdát 

A választópolgárok rossznak ítélték a népszavazáson feltett mindkét kérdést, úgy gondolták, hogy ez csapdahelyzet, s voltak, akik ezt úgy próbálták elkerülni, hogy messzire kikerülték a szavazóhelyiségeket - közölte a részvételi adatokat kommentálva Nyakó István, az MSZP szóvivője.

Lapzártánkkal egy időben a szocialista párt Köztársaság téri székházában ülésezik a párt elnöksége Gyurcsány Ferenc kormányfő részvételével. A szóvivő közölte, az MSZP tiszteletben tartja a választás eredményét, de ugyanezt elvárja a közélet többi meghatározó szereplőjétől is. Nyakó szerint az alacsony részvétel okát még elemezni kell, ugyanakkor úgy vélte, hogy ez a kampány új elemeket is hozott a magyar belpolitikába. Úgy fogalmazott, nem jó dolog, hogy a kettős állampolgárságról szóló szavazást magyarság-próbaként akarták beállítani.

A Fidesz prominensei a voksolás lezárása után nem kommentálták az első eredményeket. Révész Máriusz szóvivő azt mondta, csak később - lapzártánk után - nyilatkozik.

Akárhogyan is alakul a szavazás eredménye, mostantól a politikának mindent el kell követnie azért, hogy a határon túli magyarság a szülőföldjén találja meg boldogulását, ápolhassa kultúráját, nyelvét - mondta az SZDSZ elnöke, miután leadta szavazatát a tököli művelődési házban. Kuncze Gábor mindkét kérdésre nemmel voksolt. Döntését a kettős állampolgárság esetében azzal indokolta, hogy nem tudja elfogadni azt a kényszerpályát, amelyre a kérdés feltevői rá akarták kényszeríteni az embereket.

A kórház-privatizáció kapcsán úgy vélte: az igen szavazat a jelenlegi egészségügyi rendszer konzerválását jelentené.

Az MDF alelnöke szerint az alacsony részvétel azt jelenti, hogy nem volt megfelelő a tájékoztatás. Gémesi György szerint ezért az a felelős, aki az országot irányítja. Lapunknak azt mondta, mindkét kérdés „túlpolitizált" volt, a pártok versengésévé vált, és bár az MDF kísérletet tett a kettős állampolgárság ügyében a megegyezésre, erre nem volt hajlandóság. A politikának mindebből le kell vonnia a konzekvenciát, ilyen kérdésekben nem szabad az emberekre hárítani a döntést - tette hozzá. A népszavazás kapcsán minden politikai erőnek akkora a felelőssége, amekkora az ereje - mondta.

A kettős állampolgárság ügyében népszavazást kezdeményező Magyarok Világszövetsége (MVSZ) este 7 órától a Kossuth téren várta szimpatizánsait, illetve a kettős állampolgárságra igennel voksolókat. A rendezvény kezdetére körülbelül hatszázan gyűltek össze. Az MVSZ elnöke, Patrubány Miklós lapunknak elmondta, hogy szerinte a népszavazás a teljes jogú magyar állampolgárságról szól, amelynek a magyar útlevél a minimuma.

- Ez a népszavazás az utolsó kísérlet arra, hogy a magyar nemzet orvosolja a trianoni trauma okozta sebeket és a Magyarországtól elszakított területen élő magyarokat is ugyanolyan jogok illessék meg, mint a több százezer Nyugaton élő magyar állampolgárt. A népszavazás ugyanis arról szól, hogy a határon túli magyarok visszakérik állampolgárságukat - emelte ki Patrubány.

Népszava 2004. december 6.