éhségsztrájk;Szaakasvili;

2017-12-09 10:11:00

Szaakasvili éhségsztrájkot kezdett a fogdában

Éhségsztrájkot kezdett szombatra virradóra a fogdában Miheil Szaakasvili volt grúz elnök, aki az elmúlt években Ukrajnában politizált, és az ellenzék vezéralakjává vált - írja ukrán hírügynökségekre hivatkozva az MTI.

Az ukrán hatóságok már kedden is őrizetbe akarták venni Szaakasvilit. Ám kijevi lakásától nem tudták magukkal vinni, mert hívei blokád alá vonták a rendőrségi mikrobuszt, majd felfeszítetve a jármű ajtaját, kiszabadították a politikust. Ezután a volt kormányzó gyalogosan, hívei gyűrűjében az ukrán parlamenthez vonult, ahol támogatói már hetek óta tüntetnek. A főügyészség körözést adott ki ellene. Szaakasvili péntek délelőttig a parlament épülete előtti sátortáborban tartózkodott, majd nyoma veszett, de a rendőrség megtalálta, és ismét őrizetbe vette. Az Ukrajinszka Pravda azt írja, hogy Szaakasvili a Luhanszk megyei belügyi szervek volt vezetője, Jurij Pokinyboroda lakásán tartózkodott.

Támogatói tehát négy napon át megvédték az ukrán hatóságoktól Miheil Szaakasvili volt grúz elnököt, Odessza korábbi kormányzóját, de pénteken este mégis sikerült őt őrizetbe venni. Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) fogdájába szállított politikus szombaton meghatározatlan idejű éhségsztrájkba kezdett. Az ukrán ellenzék legismertebb és legaktívabb vezetője pillanatnyilag a bíróság döntésére vár, és jelezte, ha 60 napos előzetes letartóztatásba helyezik, akkor „még elszántabban fog éhségsztrájkolni”. Szaakasvilit péntek este vették őrizetbe, a bíróságnak 72 órája van eldönteni, hogy házi őrizetbe vagy előzetes letartóztatásba helyezi. Jurij Lucenko főügyészség közölte, házi őrizetet fog kérni a bíróságtól, valamint azt, hogy kötelezze nyomkövető viselésére a grúz politikust. Arról a főügyész sem beszélt, hogy Kijevnek szándékában áll-e ukrán állampolgársága megvonása után hontalanná lett politikus kiadatása Grúziának, ahol hatalommal való visszaéléssel vádolják, eljárást indítottak és nemzetközi körözést adtak ki ellene. Ukrajnában azzal gyanúsítják, hogy erőszakos hatalomátvételre, az alkotmányos rend megdöntésére készült.

Szaakasvili támogatói, akik hetek óta tüntetnek az ukrajnai politikai korrupció ellen, és kedd óta, amikor kiszabadították bilincsbe vert vezetőjüket a rendőrség autójából, a kijevi Függetlenség téren, a Majdanon, elbarikádozott sátortáborban demonstrálnak.  Hogy mennyire lesz tartós a tiltakozás Szaakasvili jelenléte nélkül, az kérdéses, a hatóságok egyelőre nem számolták fel a sátortábort.  Az Egyesült Államok és az Európai Unió nem tett közzé állásfoglalást a Petro Porosenko-Szaakasvili párharc kapcsán, a G7 országok ukrajnai nagykövetei viszont jelezték, „figyelemmel kísérik a helyzet alakulását”. A diplomaták közös közleménye szerint remélik, hogy Szaakasvili ügyében a vizsgálatot operatívan és Ukrajna kötelezettségvállalásaival összhangban folytatják le. A dokumentum felszólítja a feleket, hogy tartsák tiszteletben és támogassák az alkotmányos rendet, szerezzenek érvényt a békés tiltakozáshoz való jognak és ne próbálkozzanak a helyzet destabilizálásával.