MSZP;programbemutató rendezvény;

2017-12-09 12:40:00

Programbemutató rendezvényt tartott az MSZP - Kis bakival

A Magyar Szocialista Párt ma tartotta programbemutató nagygyűlését a Vasas Szakszervezeti Székházban. Beszédet mondott Molnár Gyula pártelnök, Hiller István választmányi elnök és Kunhalmi Ágnes budapesti elnök. Molnár Gyula bakizott egyet, amikor színpadra szólította Karácsony Gergelyt. A Párbeszéd társelnökét ugyanis kinevezte "az Együtt elnökének". (És mit szól ehhez Juhász Péter?)

Himnusszal indult az MSZP Választási programbemutató eseménye a Vasas Szakszervezet józsefvárosi székházában. Molnár Gyula pártelnök szerint az ellenzéket sokan vádolják köldöknézéssel, azaz csak a bajokról beszélnek és magukkal foglalkoznak. Molnár szerint ez részben igaz és ezen változtatni kell. „Ma azzal foglalkozunk, hogy milyen konkrét ajánlatot tudunk tenni. Szeretnénk bebizonyítani, hogy amit a kampányfilm állít az igaz, készen állunk, hogy a program a változást akarók programja legyen. Ezen fogunk dolgozni a következő időszakban. Azzal, hogy hogyan miképpen lehet az iskola a szabad gondolkozás terepe, hogyan lehet jobb egészségügy, hogy a kiváló szakemberek nem menjenek el, és fogunk beszélni jogállamról, hogyan lesz szabad a sajtó, az ügyészség, hogyan lehet erős az önkormányzat.

Orbán szultán és az egri várvédők

Mi volt a titka Eger hőslelkű védőinek? - tette fel a kérdést Molnár – hogyan tudta néhány ezer védő megállítani a szultán óriási seregét. Egerben az történt, hogy megértették, hogy amit ők csinálnak az a haza védelme. Ezek az emberek megértették, hogy ez a végvár – mondta a pártelnök.

Molnár Gyula beszédében üzent az árulóknak

„Egy ember volt, aki azt hitte, hogy okosabb volt lenni a többieknél – utalt Molnár Gyula az egri várostrom során a törökkel külön alkut kötő, ám végül ezért felakasztatott Hegedűs Istvánra. „Úgy gondolta, hogy beleférhet, hogy a többieknek ettől kicsivel rosszabb lehet. Azt hitte, hogy azt megúszhatja. A történelem azt mutatja, hogy nem lehet megúszni." Elmondta: kitartanak amellett, hogy közös jelöltek legyenek a körzetekben és legyen közös miniszterelnökünk. Abban a helyzetben vagyunk, hogy ezt a felhívásunkat meghallotta egy párt. És felhívta Molnár Gyula a színpadra ( a kis bakival) a Párbeszéd miniszterelnök jelöltjét, Karácsony Gergelyt.

Karácsony Gergely: az összefogás kell, de nem elég!

A PM társelnöke elmesélte, hogy a kisfia minden napra kapott tőle egy Star-Wars idézetet. A legutóbbi idézet az volt: ne azt tedd, ami könnyű, hanem azt, ami helyes. „Mindenkinek könnyebb lenne, ha most nem lennék itt" - vallotta be Karácsony Gergely. Könnyebb lenne a szocialistáknak, könnyebb lenne a mi egyszerre szövetséges és rivális pártjainak is, ha jelenlétemmel nem kavarnék be. Számolgathatnák a saját képzeletbeli százalékaikat és megnyugtatnák magukat, hogy minden rendben. A politikus szerint azonban komoly problémák vannak az ellenzéki együttműködés területén.

„Hiába akar ma mindenki változást, az ellenzék támogatottsága alacsony. Át kell gondolni, hogy melyik úton indulunk el, a könnyebbiken vagy a helyesen – alkalmazta Karácsony Joda mester bölcsességét a 2018-as országgyűlési választások körüli ellenzéki helyzetre. Sokan mondják, hogy meg kell állapodni a 106 egyéni jelölt személyében és ez helyes. Ám az emberek ennél már többet kívánnak ennél. Hiszem az, hogy az összefogás egy szükséges feltétele a kormányváltásnak, ám ez nem elégséges. Nem lehet, hogy azért nem bíznak bennünk a szavazók mert mi sem bízunk egymásban? - tette fel a kérdést Karácsony, aki legnagyobb tapsát akkor kapta, amikor kijelentette: „Hiszek abban, hogy közös ajánlat közös vízió kell. Közös ajánlat, közös, jelölt közös lista."

 Botkát idézi

„Nagyon fontos, hogy közös ajánlatról beszélek és nem csak közös indulásról. Sokan, akik keresik, hogy miért nem kell közös indulás, mert 2014-ben sem jött be. 2014-ben sokan azt hitték, hogy elég lesz azt mondani, hogy leváltjuk a Fideszt. Az elmúlt évek megmutatták, hogy ez nem elég. A közös ajánlatnak egy új víziónak kell, hogy legyen.2010-ben azonban eltört valami. Mélységesen hiszek Botka Lászlónak, hogy mélyebbre kell ásni és megérteni, hogy mi történt az országban.

Modernizáció kontra szociális igazság

Karácsony elmondta: új, baloldali Magyarország kell, olyan ország, amely nem a modernizációra épül, nem arra, hogy futunk a befektetők után, hanem az új Magyarország az emberekre és az emberiességre kell alapozni. Kell közös miniszterelnök jelölt – tette hozzá. „Amikor a Párbeszéd miniszterelnök jelöltnek megnevezett, akkor azt mondtam: nekem mindegy, hogy tolom vagy húzom a szereket, csak menjen ez a szekér. Találjuk ki közösen, hogy mi a szerep. Ha kellek, akkor én jövök. Ha kellek, hozom a népszerűségemet, a zuglói sikert. Hozom a zuglói szociális modellt, és hozom azt a választási győzelmet, amit nem olyan régen csináltuk közösen. Hozom magammal a meggyőződésemet, hogy ebben az országban van támogatottsága egy szociáldemokrata programnak. Csak ennek van értelme – zárta beszédét Karácsony.

Hiller István új köztársaságot hirdetett

„A Soros elleni kampány politikai kábítószer, drog" - jelentette ki a politikus, aki, mielőtt belevágott volna az MSZP részletes programjába, élesen bírálta a Fideszt. „A Fidesz igazságtalanságot hozott Magyarországra. Az egyenlőtlenség drámai mértékben nőtt. Aki szegény szegényebb lett, akik bérből élnek, azok hiába dolgoznak és közben több százezer fiatal hagyta el az országot. Ahova Fidesz betette a lábát ott nincs béke, mindenhol ellenséget keres. A Soros elleni kampány politikai kábítószer. Erős drog" - mondta Hiller. Szerint a kampánynak az a célja, hogy nem foglalkozzunk az egészségügy katasztrofális helyzetével, ne foglalkozzunk az oktatással."

Hiller leszögezte: mindenkinek joga van biztonságban élni. Az állampolgáraink úgy érezhessék magukat biztonságban, hogy ne kelljen ahhoz kerítés. A kontinensen a béke garanciája az EU. Ami az EU-t erősíti a békét erősíti, ami az EU-t gyengíti a békét gyengíti – szögezte le, majd  rátért a párt gazdaság programjára. „A költségvetésben az igazságtalanság csökkentése a cél" - mondta Hiller. Az MSZP hatalomra kerülve szerinte:

- Az eladósodás elkerülése miatt felmondaná a Paks II-t. Hiller hozzátette: a széleskörű társadalmi vita után népszavazást tartana a párt az új atomerőműről és azt akarják, hogy a szülők ezen a gyerekek nevében szavazhassanak.

- Kidolgozzák az euró bevezetésének a feltételeinek.

- Senki sem keresshetne kevesebbet nettó 100 ezernél.

- Öt százalékos lesz minden alapélelmiszer áfája.

- Végleg beszüntetnék a letelepedési kötvények intézményét, a forgalmazó cégekre hetvenöt százalékos offshore adót vetnek ki.

- A krónikus beteg 65 év feletti számára rászorultsági alapon kapna ingyenes egészségügyi ellátás.

- Bevezetik a garantált szociális minimum intézménye: mindenki havonta egy köbméter ivóvizet, tizenöt köbméter földgázt, harminc kilowatt áramot kap jelképes áron, hogy nem fagyjanak meg.

- Bérlakásépítési programot indítanának. Negyvenezer új, magas energiahatékonyságú bérlakást építenének.

- Ötven százalékkal emelik a családi pótlék összegét.

- Négy év alatt elérnék, hogy Mo egészségügyi ráfordítása EU átlagot.

- Megszüntetnék a Klik-et, a GDP hat százalékát fordítanák az oktatásra.

- A tankötelezettséget 18 évre emelnék. Bevezetnék a kilenc évfolyamos alapképzést úgy, hogy a digitális alapismeretekkel az alsó tagozat kibővül.

- A szegregáció megállítanák, a kötelező körzetesítést vitára bocsátanák.

- Cél lenne, hogy a gimnáziumban már minden diák angol nyelvvizsgát tudjon tenni.

- Ingyenessé tennék az első diplomát.

- A hallgatói ösztöndíjakat ösztöndíjakat 33 százalékkal emelnék.

„Ha mi jövünk: minden valós szakmai teljesítményt mutató egyetem szabadon dolgozhat, a CEU is szabadon dolgozhat" - erősítette meg Hiller István. A fenntartható fejlődés politikánk központja. Növeljük a zöldfelületeket a városban. Ezért buszcsere programot. A ciklus végére 25 százalékban elektromos buszok legyenek. „A magyar köztársaság nem létezik többé" -mondta végül Hiller - „Köztársasági elnök van, köztársaság nincs. Most új, sikeres korszak indul el. Kikiáltjuk a IV. magyar köztársaságot. Független, demokratikus, szociális jogállamot – szögezte le a szocialista politikus.

A programadó gyűlésen ez után Kunhalmi Ágnes következett, aki kemény, néhol indulatos beszédében bírálta a kormánypártokat. „Milyen ország, ahol minden harmadik gyerek veszélyeztetett? - nyitott a politikus. „Milyen ország az, ahol a nép zsírján gazdagodó oligarchák helikopterrel utaztak a saját vadászkastélyukba. Tudják Orbán Viktorék, hogy hány gyerek van elzárva az iskolától, mert rosszak az utak? Milyen ország, ahol egy hatvanévesnek el kell menni, külföldre, hogy megélhessen, hogy gyermekét támogathassa? Milyen ország, ahol minden harmadik gyerek veszélyeztetett? Ahol duplája kórházi fertőzések száma és az országhatárig él a várólista?„ Kunhalmi Ágnes emlékeztette a hallgatóságot arra, hogy az „ellenzéki oldalon az MSZP az egyetlen, amelyik kormányzott, ahogy az MSZP volt az volt az egyetlen, amelyik nem fordította magyar államot az emberek, pláne nem szegények ellen.”

Gőgös Zoltán az MSZP vidékpolitikusa a fidesz faluromboló politikáját emlegette. „Mi éltünk olyan időben a falun, hogy minden évben új házak épültek, ahol nem volt probléma, hogy hol kenjenek meg egy karéj vajas kenyeret, amikor volt értelme vidéken élni. Aki ilyenben nőtt fel, az nagyon nehezen éli meg a mai magyar valóságot. Nem, hogy kinőnek házak a földből, hanem éppenséggel eltűnnek.” - mondta Gőgös Zoltán. „Orbán egy falusi ember. A falusi ember egy mondást tanult meg: az egér és a parasztember hal éhen utoljára. Hát ma már azegerek is fogynak.”

A program végén Molnár Gyula a jó kétszáz fős hallgatóságot felszólította, hogy ha el akarják fogadni Karácsony Gergely programját, akkor azt tapssal jelezték. Így végül az egybegyűltek hitet tettek Párbeszéd programja mellett is, arról azonban már nem esett szó, hogy Karácsony lenne-e később a párt miniszterelnök jelöltje-e.