Régi idők tanúi gyűltek össze a Bálna Budapest kereskedelmi, kulturális, szórakoztató és vendéglátó centrumban.
Az idősebbeknek Rákosi Gyula, a fiatalabbaknak Lipcsei Péter vagy akár Keller József láttán törhettek elő az emlékek, hétfő délután azonban az egybegyűltek az egyetlen magyar Aranylabdásra, az Európa legjobb futballistájának járó elismerést 1967.december 4-én éppen ötven esztendeje kiérdemlő Albert Flóriánra emlékeztek. Így tett megnyitóbeszédében a pályafutása során kizárólag egyetlen sportklubot, a Ferencvárost erősítő volt válogatott játékos lánya, Albert Magdolna, Orosz Pál, az FTC Labdarúgó Zrt. vezérigazgatója valamint Sipos Jenő, a Magyar Labdarúgó Szövetség szóvivője, az Albert Alapítvány kuratóriumi tagja is.
„Albert Flórián példakép lehet a mai fiatalok számára, hiszen Hercegszántóról indulva vált világszinten ismert és elismert sportolóvá. Az általa elnyert elismerés, az Aranylabda egy nemzet büszkesége, melyet mindenkinek látni kell” – mondta Orosz Pál, aki hozzátette: ha napjainkban élne és játszana, Albert a legutóbb díjazott Cristiano Ronaldóhoz fogható ünnepelt sztárjátékos lenne.
Sipos Jenő a beszédében azt emelte ki, hogy Albert szorgalmával és kitartásával bármilyen messzire el lehet jutni. – Albert volt, Albert lesz, míg a Földön ember lesz – zárta gondolatait az egyik ismert ferencvárosi klubinduló aktualizált változatával készülő szóvivő.
Az FTC futballcsapatának jelenleg otthont adó Groupama Aréna építésének megkezdése előtt, 2013-ban lebontott Albert Flórián Stadiont idéző kandeláberekkel és a jellegzetes klubépület másával együtt az már kívülről is jól látható volt, hogy valami egészen újszerű a január 11-éig megtekinthető kiállítás, ahol bent nemcsak a Császár relikviái – köztük természetesen a témaadó aranyozott labda –, korábbi sportfelszerelései és különböző FTC-ereklyék láthatók, hanem a futballvilág legrangosabb egyéni elismerését elnyerő eddigi játékosok portréi és nemzeteik bemutatása is.
„Júliusban kezdtünk el azon gondolkodni a nővéremmel, hogy egy teljesen újfajta kiállítást szeretnénk megvalósítani, amellyel nem titkoltan a fiatalabbakat is megszólítanánk. Az eddigi tárlatok alapján feltűnt, hogy inkább olyanok jöttek el, akik ismerték édesapámat vagy szurkoltak neki, mi viszont az ő példáján keresztül is szeretnénk üzenni a fiataloknak” – nyilatkozta lapunknak a Császár fia, az 50. születésnapját éppen a mai napon, december 12-én ünneplő ifjabb Albert Flórián. És hogy miért a korábbi Üllői úti arénát idéző megjelenés? – Édesapám mindig azt mondta, hogy számára három dolog volt igazán fontos az életben: a családja, az Aranylabda és az, hogy róla nevezték el a Ferencváros stadionját. Egy picit azért is hoztam be ezt a stadiont, mert nekünk - amint édesapámnak a Népstadion - már ez volt az otthonunk, apa itt már nem játszhatott – árulta el az egykori labdarúgó.
A jubileumi kiállítás tehát egyszerre tisztelgés egy páratlan pályafutás, egy legendás sportklub és egy nagy presztízsű nemzetközi díj múltja előtt, a tárlat egyik fő értéke pedig vitán felül az interaktivitás. A kihelyezett tableteken az összes eddigi aranylabdás életéről és pályafutásáról juthatnak információhoz az érdeklődők, egy tévékészüléken pedig a 2011 októberében elhunyt legenda legnagyobb góljait lehet megnézni.
A Császár által bejárt életút és a találatok láttán még ma is bárki elismerősen csettinthet.
Infó: A kiállítás az 1093 Budapest, Fővám tér 11–12. szám alatt található üzletközpontban január 11-ig várja az érdeklődőket.