Ausztria;robbanás;gázvezeték;

2017-12-14 06:24:00

Ismét jön a nyugati gáz

Az ijedtségen túl nem okozott fennakadást a hazai gázellátásban az osztrák gázelosztónál történt keddi robbanás, így még a magyar-szlovák vezetéket se kellett beüzemelni.

Kedd estére helyreállt Magyarország nyugati gázbetáplálása – közölte lapunkkal Terhes Kristóf, a központi gázvezetékeinket üzemeltető, Mol-tulajdonú FGSZ Földgázszállító Zrt. vezérigazgatója. Közvetett értesüléseik alapján arra következtetnek, hogy karbantartás közben egy gázvezeték-szakasz robbanhatott be a baumgarteni nagy gázelosztónál. Ehhez képest viszont az osztrák fél az FGSZ számára is meglepő gyorsasággal intézkedett: más vezetékek segítségével - úgynevezett kiszakaszolással - elkerülő útvonalakat alakított ki, közben pedig szakszerűen hagyta elégni a katasztrófát szenvedett, 30 kilométeres, 60 centi átmérőjű szakaszban lévő gázt. (A halálos áldozattal is járó baleset során így körülbelül 30 ezer köbméter illanhatott el. Igaz, Európa egyik legforgalmasabb gázcsomópontjának kompresszor-robbanása akár több hetes kiesést is jelenthetne.) Mintegy 12 óra kihagyást követően kedd este tíztől a nyugati ellátás helyreállt. A kereskedők azonban lassan ocsúdtak: interjúnk időpontjában az FGSZ-nek Nyugat felől napi 3 millió köbméter szállítási megbízást kellett teljesítenie, miközben a vezeték akár napi 15 millió köbméter beszállítására is alkalmas. A robbanást megelőzően napi 10 millió köbméter érkezett a csövön, így tulajdonképpen ezt – illetve ennek nappalra eső mennyiségét - kellett pótolni más forrásokból. Közel 5 millió köbméter többletet a hazai gáztárolókból nyertek ki. Ez nem okozott semminemű gondot, mivel az egységek napi teljesítőképessége az 50 millió köbmétert is meghaladja. A fennmaradó közel 3 millió köbméterre pedig a kereskedők visszavonták igényeiket.

Annak ellenére, hogy a magyar-osztrák vezeték immár több mint húsz éves történetében ez volt az első váratlan és teljes leállás, a helyzetet a hazai gázrendszer gond nélkül kezelte. Olyannyira, hogy noha az esemény alkalmat teremtett volna a két éve átadott, máig kihasználatlan magyar-szlovák vezeték beüzemelésére, erre végül most se került sor. Terhes Kristóf hangsúlyozta: az Ukrajna felől Beregdarócnál belépő orosz importvezeték a maga napi 56 millió köbméteres szállítási képességével egymagában is biztosítani lenne képes a hazai ellátást. Az ezen érkező mostani, napi 26 millió köbméteres szint meg se ingott. Vagyis a magyar ellátás alapja továbbra is az ukrán irányú gázvezeték. A vezérigazgató hangsúlyozta: a nyugati cső fennakadásakor elsősorban a Dunántúl ellátására kell figyelni, de a rendszer akár arra is alkalmas, hogy az ukrán határtól - némi többletkompresszorozással – akár Zala megyéig is eljuttassák a gázt. Ilyenre azonban nem volt szükség. Igaz, ezen a szokatlanul enyhe, 18 Celsius-fokos időjárás is segített. A vezérigazgató a biztonság szempontjából fontos lépésnek nevezte a gáztárolók korábbiaknál nagyobb töltöttségét, ami így most eléri a 70 százalékot. A 7,5 millió köbméteres napi belföldi kitermelés ugyanakkor - legalábbis ilyen rövid távon - nem módosítható. Az ország teljes gázfogyasztása most körülbelül 44 millió köbméter, de az ukrán, horvát és szerb irányú kivitel ezen még körülbelül 20 millió köbmétert dob.

A hazai gázellátást végző szervek körében a kedd reggeli ijedtségen kívül semminemű fennakadást nem tapasztaltak. Így az FGSZ az eset nyomán semminemű eljárás- vagy törvénymódosítási szükségletet nem lát. Az elkövetkező napokban nyilvánvalóan alaposan áttekintik a történteket. Hamarosan az osztrák rendszerirányító jelentése is megérkezik, amit később esettanulmányként elemeznek ki.

Az NFM korábban arról tájékoztatott: a gáztárolók töltöttsége soha nem látott szinten áll. A téli fűtési szezon kezdetére 2016 azonos időszakához képest 23 százalékkal több, 4,3 milliárd köbméter földgáz állt rendelkezésre a tárolókban. A szaktárca emlékeztetett arra is, hogy 915 millió köbméterről 1200 millió köbméterre nőtt a rendeletben meghatározott biztonsági készlet.

Minden irányba szállítanak

Szerdára helyreállították a szomszédos országokba irányuló fő tranzitvezetékeket a legjelentősebb osztrák földgázelosztókon, azok teljes kapacitáson működnek Magyarország, Olaszország, és Németország felé - közölte Harald Stindl, a hálózatot üzemeltető Gas Connect Austria vezetője az ORF osztrák rádióban. A szlovák határhoz közeli, baumgarteni gázelosztón történt kedd délelőtti robbanást a rendőrség szerint műszaki meghibásodás okozta. A balesetben egy ember meghalt, 21-en megsérültek. A baumgarteni terminál a legnagyobb osztrák földgázelosztó. Oroszországból, Norvégiából és más országokból érkezik ide a termék, amit innen szállítanak tovább Ausztrián belül, valamint Magyarországra, Horvátországba, Szlovéniába, Franciaországba, Olaszországba és Németországba. Innen indul ki több gázvezeték is, így a transzausztriai TAG, a nyugat-ausztriai WAG és a magyar-osztrák HAG. A Nyugat-Európába irányuló orosz szállítmányok mintegy harmadát juttatják célba a baumgarteni terminálon keresztül. A legjelentősebb osztrák földgázelosztón történt keddi robbanás miatt 23 százalékkal, napi csaknem 200 millió köbméterrel esett vissza az Ukrajnán keresztül Szlovákiába szállított orosz földgáz mennyisége - közölte szerdán Makszim Biljavszkij, a kijevi energetikai miniszter tanácsadója az Unian ukrán hírügynökséggel. Hangsúlyozta: az ausztriai baleset az ukrajnai felhasználók gázellátására nincs hatással. Belföldre a terveknek megfelelően napi 137,2 millió köbmétert szállítanak. Az Európai Unióból Ukrajnába visszafordított gáz napi 32,2 millió köbméteres mennyisége se változott. Saját kitermelésük napi 58,1 millió köbméter, a belföldi tárolókból pedig napi 48,1 millió köbmétert nyernek ki. Amint hivatalos értesítést kapnak az európai partnerektől a gázszállítás helyreállításának lehetőségéről, Ukrajna továbbítani fogja a megrendelt mennyiséget - fogalmazott Biljavszkij. - MTI