A hatalmát veszélyben érző Fidesz-kormány a negyedszázados magyar demokrácia történetében példátlanul önkényes lépésre ragadtatta magát. Ha velünk megtörténhet, bárkivel megtörténhet – hangsúlyozta a Jobbik az adománygyűjtő kiáltványában. A módszer, hogy az Állami Számvevőszék 660 millió forintos büntetéssel fenyegeti a pártot, a Jobbik szerint a „legsötétebb diktatúrákat” idézi.
Szabó Gábor pártigazgató lapunkhoz is eljuttatott közleményben számolt be arról, hogy a gyűjtés hatodik napja is sikeres volt: szerda estig 3716 ember közel 32 millió forintot utalt át a Jobbik számlájára.
A Jobbik mára, péntek délutánra fáklyás demonstrációt hirdetett a Fidesz Lendvay utcai székházához, ahova „minden, a magyar szabadságot és a demokratikus berendezkedést féltő honfitársát” hívja. A demonstráción – mint azt a Népszava már megírta – LMP-sek és a Momentum Mozgalom tagjai is jelen lesznek. Juhász Péter, az Együtt társelnöke a Hír TV-ben elmondta: nehéz döntés volt, de pártja végül arra jutott, szintén részt vesz a tüntetésen. Érdekességként említjük, hogy a Független Kisgazdapárt is bejelentette csatlakozását.
A baloldal egy része viszont nem bocsátja meg, hogy a Jobbik csak most akarja védeni a demokráciát, más esetekben néma maradt, vagy éppen szélsőséges megnyilvánulásaival gyengítette a jogállamot. Az MSZP és a Demokratikus Koalíció éppen ezért közölte, hogy – bár a Jobbik elleni számvevőszéki eljárást elfogadhatatlannak tartja – nem akar együtt tüntetni Vona Gábor pártjával. Nem közösködik a Jobbikkal a Magyar Liberális Párt sem (lásd interjúnkat Sermer Ádámmal, a Liberálisok elnökhelyettesével).
Volner János, a Jobbik frakcióvezetője a számvevőszéknél tartott csütörtöki tájékoztatóján elismételte, hogy a demokrácia jövője a tét. Megjelent Horváth Bálint, az ÁSZ kommunikációs igazgatója is, aki azt bizonygatta, hogy a számvevőszék munkáját „szigorú törvények” szabályozzák.
Nagyon durva háború zajlik, az államapparátus politikai célok szolgálatában próbálja ledarálni a legnépszerűbb ellenzéki pártot – mondta múlt héten a Népszavának Krekó Péter, a Political Capital ügyvezető igazgatója. Szerinte ennyire intenzív támadással szemben képtelenség sikeresen védekezni. A Jobbik csökkentheti a veszteséget, de profitálni aligha tud ebből a helyzetből.
A Jobbik mindenesetre megpróbál a szükségből erényt kovácsolni. Azt már önmagában sikerként könyvelheti el, hogy más ellenzéki pártok is csatlakoztak a tüntetéshez, fideszes berkekből pedig olyan vélemények kezdtek kiszivárogni a sajtóhoz, hogy a számvevőszék talán jobban tenné, ha a választások utánra halasztaná a büntetés kiszabását.