Megszüntetnék a jövőben a villamos áram nagy- és kiskereskedelmi piacán a hatósági árszabályozást az európai uniós tagállamok — döntöttek az energiaügyi miniszterek hétfőn Brüsszelben. Csakhogy amíg az állam az energiaszolgáltatókra egyáltalán nem kényszeríthetne hatósági árakat, addig a lakossági és ipari fogyasztók piacán “ideiglenesen” fenntarthatná a hatósági árszabályozást. Hogy az “ideiglenes” pontosan mit jelent, azt nem határozták meg a kormányok. A kompromisszummal zárult tanácskozáson Magyarországon kívül Belgium, Franciaország, Lengyelország, Olaszország és Portugália is elvetette azt a tavalyi európai bizottsági javaslatot, hogy a központilag meghatározott árszabályozást fokozatosan vezessék ki az elektromos energia belső piacáról. Ha a huszonnyolcak zöld jelzést adtak volna az eredeti brüsszeli előterjesztésnek, akkor Magyarország néhány év múltán búcsút inthetett volna a rezsicsökkentésnek. Így viszont szinte bizonyosan kap némi haladékot.
A hétfői döntés egyelőre csak azt jelenti, hogy a huszonnyolc tagország közös álláspontra jutott a jogszabálytervezetről, és a nevükben eljáró soros EU-elnökség jövőre megkezdheti az egyeztetéseket erről a társ-jogalkotó Európai Parlament küldöttségével.
Az uniós országok illetékes miniszterei szerint a szegény háztartások támogatása indokolja a hatósági árak “ideiglenes” fenntartását a kiskereskedelmi fogyasztók számára. A kormányok közötti jelentős nézetkülönbségek megakadályozták a tanácskozás résztvevőit abban, hogy ennél pontosabban fogalmazzanak, és meghatározzák az árszabályozás majdani eltörlésének a menetrendjét. Az észt EU-elnökség az ülés elé terjesztett javaslatában felvetette: ha az EU engedélyezi is az ártámogatást, a kormányok azt csak állami pénzből tehessék meg, ne terhelhessék rá a költségeket az áramszolgáltatókra.
Az ülésről kiadott közlemény az energiaszegénység elleni hatékony módszernek tartja, ha a segítségre szoruló fogyasztók külön, testre szabott szerződéseket kötnek a szolgáltatókkal.
A miniszterek maratoni hétfői tárgyalásaikon nemcsak a villamos energia belső piacáról szóló rendeletről tárgyaltak, hanem az energiaunió megteremtését szolgáló egyéb jogszabályokról és előterjesztésekről is közös álláspontot szándékoztak kidolgozni. Ezek közé tartozott egyebek között a megújuló energiaforrásokból történő energiatermelés előmozdítására vonatkozó irányelv is.