közérdekű adatigénylés;Greenpeace Magyarország;

2017-12-20 06:17:00

Győzött a Greenpeace

Győzött a Greenpeace Magyarország a baranyai adatkérési perben: a kormányhivatalnak ki kell adnia az igényelt közérdekű környezeti adatokat a zöld szervezetnek.

Ki kell adnia a Baranya Megyei Kormányhivatalnak a volt Budapesti Vegyiművek garéi és a hidasi szennyezéseivel kapcsolatos közérdekű adatokat a Greenpeace Magyarországnak – áll a bíróság határozatában. A zöld szervezet üdvözli a bíróság ítéletét, mely szerint közérdekű környezeti adatot nem lehet visszatartani a civil szervezetektől, állampolgároktól.

A kormányhivatal több ponton megsértette az Infótörvényt
- Rossz jogszabályt alkalmazott
- Nem adta indokát az elutasításnak
- Nem tájékoztatott a jogorvoslatokról

Mint lapunk is megírta: a Greenpeace Magyarország Mérgezett Örökségünk című kiadványában feltárt harminc ügyhöz országosan mintegy 40-50 egyedi adatkikérést nyújtott be a környezetvédelmi szervezet. Egyes hatósági képviselők kifejezetten megnehezítették a szennyezéseket feltáró – az állam helyett elvégzett – közérdekű munkát. Volt olyan eset, amikor indokolatlanul magas összeget kértek az adatok átadásáért. A Pest Megyei Kormányhivatal a Csepel Művek esetén mintegy 100 ezer forint, a Metal-Art Zrt. szennyezettségével kapcsolatban 35 ezer forintért adta volna meg a kért információkat. A Budapesti Vegyi Művek garéi és hidasi telephelyével kapcsolatban pénzért sem volt hajlandó adatokat kiadni a Baranya Megyei Kormányhivatal, ezért a Greenpeace az adatvédelmi hatósághoz fordult. A hatóság igazat adott a civileknek, a kormányhivatal az információk visszatartásával több pontban is megsértette az Infotörvényt (lásd keretes írásunk). A környezetvédőknek mégis bírósághoz kellett fordulniuk, mert a kormányhivatal ezek után sem tett eleget törvényi kötelezettségének.

A december 18-i első fokú döntés teljes mértékben a Greenpeace Magyarország keresetének adott igazat és kötelezte a törvénysértő kormányhivatalt a szennyezési adatok azonnali és ingyenes kiadására.