David Harrington hegedűművész és együttese, a San Franciscóban működő – világszerte koncertező – Kronos Quartet az elmúlt bő négy évtizedben megváltoztatta a vonósnégyesről, mint hagyományos kamarazenei műfajról alkotott képünket. Bizonyították, hogy két hegedűn, brácsán és csellón nemcsak bécsi klasszikus, romantikus és korai XX. századi alkotásokat, hanem kortárszenét – s azon belül a legkülönfélébb stílusokhoz tartozó műveket – lehet professzionálisan, élvezhetően eljátszani. Nem túlzás, hogy a Kronos önálló fejezetet nyitott a modern zene történetében, hiszen Harrington és társai – John Sherba (második hegedű), Hank Dutt (brácsa) és Sunny Yang (cselló) – hatalmas repertoár birtokosai, s ebből több mint 900 eredeti kompozíciót és átiratot kifejezetten az ő felkérésükre alkottak meg napjaink zeneszerzői. Joggal mondogatja Harrington az interjúkban: „fontos törekvésünk, hogy ne öregedjünk bele a muzsikába. Az újabb és újabb darabok friss élményeket keltenek, s minél idősebbek leszünk, zeneileg annál fiatalabbak akarunk lenni.”
A lassan búcsúzó év egyik legérdekesebb – bár magukhoz képest kifejezetten konzervatív – lemezét a Kronos vokális szólistákkal hozta létre, s a címe mindössze ez: Folk Songs. A projekt előzményei 2014-ig nyúlnak vissza, amikor a kortárszenében és a world music területén is jelentős eredményeket felmutató Nonesuch kiadó Londonban és New Yorkban ünnepelte ötvenedik születésnapját. Magától értetődő volt, hogy az ünnepi koncertsorozatból nem maradhatott ki a Nonesuch számára 47 (!) albumot létrehozó Kronos Quartet. A közreműködő énekes/dalszerzők a kiadó szólistaként is nemzetközi hírű (itthon sajnos alig ismert) művészei, akik közül Olivia Chaney és Rhiannon Giddens klasszikus iskolázottságú, Sam Amidon minőségi crossovert játszik, Natalie Merchant pedig a rockvilágból jött: egykor a 10.000 Maniacs frontembere volt. Az angolszász kultúrkör legváltozatosabb forrásvidékeiről származó „népdalok” valójában inkább megzenésített versek; gazdag és elgondolkodtató szöveggel, miközben a zene etnikus gyökere sem vitatható, és az album sorra nyeri a szakmai díjakat.
Az örökifjú Kronos rendkívüli nyitottságát, aktivitását mutatja, hogy 2018 januárjában, a Sundance Filmfesztiválon mutatják be az Oscar-jelölt rendező, Sam Green róluk szóló dokumentumfilmjét, amihez – a némafilmek világát sajátos multimédia-performansszal ötvözve – élőben muzsikálnak majd. Február 16-án pedig a legendás Laurie Andersonnal közös projektjük, a 2012-es Sandy hurrikán által inspirált, koncertteremben már hatalmas sikerrel bemutatott projektük, a Landfall jelenik meg lemezen, a Nonesuch gondozásában.