A jelenlegi pekingi ingatlanárakhoz képest kifejezetten kedvezményes összegért juthat hozzá a magyar kormány a kínai főváros diplomatanegyedében található nagykövetségünk épületének tulajdonjogához – tudta meg a Népszava. A csütörtöki Magyar Közlöny alapján több helyen is pontatlanul jelent meg, hogy a kabinet a nagykövetség új helyre költöztetéséről döntött volna. Valójában az épületet 1970 óta bérli Magyarország és megvételéről legalább 20 éve folynak kisebb-nagyobb intenzitással a tárgyalások. Közben más ingatlanok megvásárlásának lehetőségét is vizsgálta a mindenkori külügyi vezetés, a bizonytalan helyzetben pedig nem lett volna értelme komolyabb felújításba kezdeni.
Információink szerint már évekkel ezelőtt dönteni kellett volna a nagykövetség megvételéről, olyan ütemben mentek fel az ingatlanárak Pekingben, tehát – lehet azt mondani – a magyar kormány az utolsó pillanatban hozott határozatot a vásárlásról. Kína diplomáciai jelentőségét mutatja, hogy fővárosában nemcsak a nagyhatalmak tartanak fenn saját tulajdonban lévő nagykövetségeket, hanem olyan kisebb európai országok is, mint Portugália, Hollandia, Görögország vagy Spanyolország, Észtország és Szerbia, Albánia, Norvégia, Svájc.
A V4 államok közül eddig Magyarország volt az egyetlen, amely bérleményben működtette kínai nagykövetségét. A csehek, a szlovákok és a lengyelek már régen megvették az épületüket vagy újat építettek maguknak és Romániának is saját tulajdonban lévő követsége van. A térség lapunkat tájékoztató szakértője szerint tehát a pekingi magyar nagykövetség épületének megvásárlása valóban nagy jelentőségű döntés "Magyarország külpolitikai és külgazdasági érdekeinek érvényesülése érdekében".