A robotokat még nem kedveli mindenki, ellenben a kutyákat és más házi kedvenceket annál többen. És mivel nagyon úgy tűnik, nemsokára az élet minden területén találkozhatunk robotokkal, nem árt, ha megszeretjük őket.
Ennek érdekében, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel együttműködve az Etológiai Tanszék korábban már fejlesztett kutyák érzelmi megnyilvánulásait imitáló robotot: antennát csóvált, ha „örült”, és behúzta azt, ha „félt”.
Az irány továbbra is ez: mostani közleményükben hangsúlyozták, a kutyákat ideális választássá teszi, hogy nagyon jól kommunikálnak az emberrel, élethosszig tartó kötődést kialakítva, válaszul az emberek pedig családtagként hajlamosak kezelni őket.
„Ha elérjük, hogy a robotok jövőbeli felhasználói hasonló tulajdonságokat lássanak bele majdani robotjukba, akkor könnyebben tudják majd társként elfogadni őket az otthonaikban” – idézi a közlemény Konok Veronikát, egy a Computers in Human Behaviour szakfolyóiratban megjelent publikáció első szerzőjét.
Minderről a kutatás vezetője, Gácsi Márta azt mondta, a cél nem az, hogy a háziállatok helyét vegyék át a robotok. Mindössze azt szeretnék elérni, hogy az ember-robot együttműködés legyen gördülékenyebb.
(Forrás: MTI)