marihuána;kannabisz;legalizálás;

2018-01-17 19:38:00

Legalizálnák az orvosi célú kender hazai fogyasztását

A kannabisz fogyasztásának orvosi célú engedélyezését indítványozza Fodor Gábor független képviselő. A törvénymódosításra azonban csekély az esély. Az Orbán-kormány a drákói szigor híve.

A "kannabisz orvosi használata már több betegség esetében is kimutatható állapotjavulást eredményez, fájdalomcsillapító és étvágynövelő hatású." Egyebek között ezzel indokolta Fodor Gábor független képviselő a parlamentnek szerdán - "A kannabisz fogyasztásának orvosi célú engedélyezéséről" címmel - beadott határozati javaslatát.

A Liberálisok elnöke indítványának elfogadásával az Országgyűlés határozatban kérné fel a kormányt a kender, más néven a marihuána orvosi célú fogyasztásának dekriminalizálására és az idevágó jogszabályok megalkotására. Eszerint háziorvos (szakorvos) indokolt esetben meghatározott betegségek fennállásakor engedélyezhetné (független szakértői bizottság döntése mellett) a marihuána fogyasztását páciense számára, amely így nem számítana bűncselekménynek. Továbbá a kannabiszhoz való hozzájutást államilag ellenőrzött módon biztosítanák, ahogyan az számos ország ma is lehetővé teszi. Fodor javaslata június 30-ig adna időt a kormánynak a szükséges törvénymódosításokra.

E változtatásra azonban csekély az esély. Közismert, hogy az Orbán-kormány és maga a kormányfő is a drákói szigor híve. "Aki a kábítószerhez nyúl, az ördöggel cimborál" - mondta első kormányfői ciklusában Orbán Viktor. Később a politikusokra, újságírókra, a közbizalmi állásokat betöltőkre kiterjesztendő - végül elvetélt - kötelező drogteszt-ötletét úgy magyarázta: "aki drogot fogyaszt, arra nem lehet számítani a drogmaffia elleni küzdelemben, tisztázni kell, ki hol áll".

A kormányfő szavainak nagyobb nyomatékot ad, hogy 2013-ban szigorították a Btk.-t és ezáltal a kábítószer-fogyasztás önálló bűncselekménnyé vált. Csak a "csekély mennyiség" birtoklását nem büntetik, illetve a fogyasztást, ha az elkövető vállalja, hogy úgynevezett elterelésen - gyógyító kezelésen, felvilágosításon - vesz részt. Az orvosi célú fogyasztást pedig egyetlen kábítószer esetében sem különbözteti meg a törvény, így ugyanúgy drogfogyasztásnak számít, mint az intravénás heroin-bevitel.

Pedig a kannabisz - és más drognak számító anyagok - gyógyhatása ma már közismert, a kender növény különböző részeiből készített (gyógy)szerek az EU több államában, az USA tagállamainak csaknem felében, vagy épp Kanadában is legálisak, illetve fogyasztásuk nem bűncselekmény. Hatásosan alkalmazzák sclerosis multiplex kezelésére, rákos betegek fájdalmának csillapítására, a kemoterápia mellékhatásainak enyhítésére, vagy épp zöldhályog kezelésére. Talán épp sokoldalúsága miatt tűnik reménytelennek hazai, orvosi célú használata.

A többség ellenzi
A teljes felnőtt népesség 18 százaléka, vagyis mintegy másfél millió ember ért egyet a marihuána legalizálásának ötletével - derült ki a Nézőpont Intézet egy tavaly nyáron publikált reprezentatív közvélemény-kutatásából. Legalább hatmillióan (a teljes felnőtt népesség 73 százaléka) viszont ellenzik az elképzelést.