A szerdán reggel megtalált lábnyomok alapján figyelték a ragadozó mozgását, teljes biztonsággal csak az ürülékminta további elemzése után lehet kijelenteni, hogy a farkas sok év után visszatért a Börzsönybe - írta a sajtóközleményében Kálmán Gergely.
Egy másik ritkán látott nagyragadozó, a hiúz nyomait kereste a friss hóban a nemzeti park természetvédelmi őre, Darányi László, amikor egy nagyobb kutyáéhoz hasonló lábnyomra lett figyelmes. Bedő Péterrel, a Börzsöny Alapítvány nagyragadozó-kutatójával folytatott konzultációt követően - aki már tavaly decemberben a farkaséhoz hasonló nyomokat talált a Börzsönyben - több kilométeren át tudta követni a nyomcsapást a jó hóviszonyokban. A nyomok alapján megállapíthatóvá vált az állat terepi mozgása, viselkedése és az egyedi vadászati technikája, amely csak tovább erősítette a kutatók gyanúját.
Fotó: Duna-Ipoly Nemzeti Park/Darányi László
Az utóbbi években egyre gyakrabban hallhatók olyan hírek, hogy ez az alkalmazkodóképes ragadozó fokozatosan visszahódítja korábbi területeit. Nagyobb arányú elterjedésüknek csak élőhelyük feldarabolódása és zavartsága szab határt, hiszen élelmük lenne bőven. A farkasok mozgásterülete akár több száz négyzetkilométer is lehet, így lehetséges, hogy ez az állat a Bükkből, vagy Szlovákia területéről érkezett a Börzsönybe felderítőként - írja a dokumentumban a nemzeti park munkatársa.
A farkas hazánkban fokozottan védett faj, fontos szerepet játszik a vadállomány természetes, évezredek során kialakult szabályozásában.