Azt írta a fideszes EP-képviselő Deutsch Tamás – amikor arról kérdezték, miért szavazták meg a fideszesek azt az európai parlamenti állásfoglalást, amely egyebek között azt tartalmazza, hogy a kormányoknak együtt kell működniük a civil szervezetekkel a menekültek megsegítésében –, hogy „Tényleg, de tényleg támogattam a nők elleni erőszakot elítélő EP döntést. Mea culpa, mea maxima culpa, tényleg megszavaztam a nők esélyegyenlőségét szorgalmazó előterjesztést. És bármennyire is hepciáskodnak a haladó éttermiség bértollnokai, továbbra is támogatom a nők elleni erőszak felszámolását, a nők esélyegyenlőségét. Ennyi.”
Maga a kormánypárt olyan fontosnak érezte az ügyet, hogy külön közleményt is szentelt neki: „A Fidesz európai parlamenti delegációja a nők elleni erőszakot elítélő és a női esélyegyenlőséget támogató parlamenti jelentést szavazta meg. A Fidesz ugyanis következetesen elítéli a nők elleni erőszakot, és támogatja a nők esélyegyenlőségét.” Gyönyörű mondatok, kár, hogy a valóságtartalmuk nagyjából az írásjelekre korlátozódik.
Az igazság ugyanis az, hogy a Fidesz az Európai Parlamentben – meghökkentő módon – mindeddig következetesen megfúrta és ellenezte azokat az önálló kezdeményezéseket, amelyek a nők esélyegyenlőségét segítenék. A 24.hu alapos gyűjtése szerint az elmúlt években – a saját frakciójukkal, az EPP-vel is szembemenve, ami egyébként nem szokásuk – az esélyegyenlőségi javaslatokat rendre leszavazták. A teljesség igénye nélkül, de a tényszerűség érdekében álljon itt néhány példa, legalább az utókor tájékoztatására arról, hogy milyen indítványokra nem nyomtak igent a fideszes EP-képviselők: a lányok oktatás révén történő érvényesülésének támogatása az EU-ban, a férfiak és nők közötti esélyegyenlőség és egyenlő bánásmód elvének a foglalkoztatás és munkavégzés területén történő megvalósítása, az Európai Parlament munkájában a nemek közötti egyenlőség általános érvényesítése, a nemek közötti egyenlőség és a nők jogainak erősítése a digitális korban, az emberkereskedelem megelőzése, az ellene folytatott küzdelem és az áldozatok védelme, a nemek közötti egyenlőség előmozdítása a mentális egészséggel kapcsolatos és klinikai kutatások terén, jelentés a nők és a férfiak közötti egyenlőségről az Európai Unióban – 2014–2015, jelentés a nemek közötti egyenlőség előmozdítására szánt uniós támogatásokról.
Abból tehát egy szó sem igaz, hogy Deutsch Tamás szisztematikusan pártolná a nők elnyomásának és kizsákmányolásának felszámolását Brüsszelben. A Fidesz-frakció tagjai ebben a kérdéskörben évek óta az ellenkezőjét művelik annak, amit most magukról állítanak. Az a kérdés, hogy miért szavaztak meg egy EP-döntést, amely negyven pont közül kettőben az Európai Bizottságot és a tagállami kormányokat próbálja rávenni a civilekkel történő kooperációra menekültügyekben, továbbra is nyitott. Az azonban bizonyos, hogy nem azért, mert a nők esélyegyenlősége, illetve a nők elleni erőszak felszámolása a szívügyük lenne. Pontosan dokumentálható ugyanis, hogy egyáltalán nem érdekli őket.