tőzsde;korrekció;krach;

2018-02-08 07:15:00

Tőzsdekrach vagy korrekció?

Angela Merkel nem arról híres, hogy könnyű kihozni a sodrából. Honfitársai egyik legjobb tulajdonságának higgadtságát tartják, bár egy a közelmúltban készült felmérés szerint növekszik azon németek száma, akik úgy látják: bizonyos kérdésekben több határozottságot kellene tanúsítania. A kancellár még a nagykoalíciós tárgyalások apropóján ejtett szót a tőzsdekrachról, arról, hogy pénteken és hétfőn összesen mintegy 2000 milliárd dollárnyi összeg veszett a semmibe a Wall Streeten. Ezt találó megjegyzéssel kommentálta: mint mondta, bizonytalan világban élünk, ezért is annyira fontos, hogy stabil kormánya legyen hazájának.

Hogy valóban mennyire bizonytalan ez a világ, azt a tőzsdei viszonyok igazolják a leghívebben. Péntek délután az amerikai munkaügyi tárca közzétette jelentését, amelyből kiderült, hogy egy év alatt 2,9 százalékot nőtt a bérszínvonal. Elvileg ennek kedvező hírnek kellene lennie a világ bármely országában, a tőzsdén viszont a befektetők előre gondolkodnak: a magasabb bér magasabb inflációt jelent, ez azonban kihat a jegybank magatartására is, hiszen emelheti a kamatot, a magasabb kamat pedig idővel visszavetheti a gazdaságot. S máris jön a recesszió.

S hogy a zuhanás eredője még bizarrabb legyen: a drasztikus csökkenést nemcsak a pánik idézte elő, hanem a technika is. Manapság a számítógépek irányítanak sok tőzsdei tranzakciót, azaz ha egy vállalat indexe egy bizonyos határ alá megy, arra a robotok automatikusan eladással válaszolnak. Ez pedig további zuhanást idéz elő, a gépek - mondhatni - egymást fertőzik meg ezzel a stratégiával. Nem véletlen, hogy a szakértők már régóta figyelmeztetnek: a gépek befolyását csökkenteni kell a kereskedés során, mert bizonyos váratlan helyzetekre az adott szoftver nem a megfelelő választ adja.

Már-már bohózatba illő, hogy egy jelentéktelennek tűnő hírből befektetők, brókerek, gazdasági elemzők milyen rémképeket képesek gyártani, ám miután az amerikai tőzsdeindex, a Dow Jones alakulása alapvetően befolyásolja az egész világ pénzügyi helyzetét, ezért hamar az arcunkra fagyhat a mosoly. Az utóbbi két napban ugyan korrekció történt a tőzsdéken, de ismét megtapasztalhattuk, mennyire törékeny a pénzügyi világ tíz évvel a gazdasági válság kitörése után is. Bár részint mesterséges eszközökkel sikerült rendet tenni, növekedési pályára állítani az egyes országok GDP-jét, a félelem nem múlt el, és ma is számos bizonytalansági tényező jelent veszélyt. Elég csak az elképesztő mértékben emelkedő kínai ingatlanárakra gondolni.

Európa nyilván sosem vonhatja ki magát az amerikai pénzügyi hatások alól, mégis rendkívüli jelentősége van a német kancellár által említett biztonságnak. A német tőzsdeindex, a DAX például csak 2,3 százalékkal esett vissza, ami azért azt jelzi: a befektetők bíznak az ország gazdaságában. A pénzügyi stabilitás azonban összefügg a politikaival. A mostani kisebb tőzsdepánik tanulsága: minden európai országnak az az érdeke, hogy stabilan működjék a német kormány, amelynek programjáról tegnap állapodtak meg az uniópártok és a szociáldemokraták.