A mélyvénás trombózis életveszélyes állapothoz vezethet, ha ugyanis a keletkezett vérrög leszakad, a véráramlás útján olyan létfontosságú szervekhez érhet, mint a tüdő vagy az agy. Ezért fontos felkutatni a trombózis kiváltó okait. Sokszor olyan genetikai mutáció a hibás, amely vagy az egyik, vagy mindkét szülőtől öröklődik. Mivel a véralvadás igen bonyolult folyamat, az is előfordulhat, hogy a mélyvénás trombózis hátterében semmilyen kiváltó tényező nem fedezhető fel, vannak azonban olyan faktorok, amelyek elősegítik a vérrögök keletkezését. A szakértő elmondta, a fiatal korban előforduló, családilag halmozott trombózisok molekuláris okainak nagyjából 60-65 százaléka ismert, a maradék háttere még ismeretlen.
Az tudható, hogy vannak olyan betegségek és állapotok, amelyek megnövelik a trombózis kialakulásának esélyét: ilyen például a viszonylag gyakorinak számító pitvarfibrilláció, a cukorbetegség, a rosszindulatú daganatok, a mióma, a súlyos visszértágulatok, a gyulladásos bélbetegségek és bizonyos autoimmun kórképek, például lupus, vesebetegség stb., és a terhesség/gyermekágy is jelentősen fokozza a vérrögképződést. Vannak olyan gyógyszerek, amelyek tartós alkalmazása szintén trombózist idézhet elő. Ilyenek a hormonális készítmények, például fogamzásgátlók, klimax elleni szerek, lombik során használt hormonok, tesztoszteron-tartalmú izomtömeg-növelők. Veszélyesek lehetnek a kemoterápiás szerek, ezért használatuk előtt, ha a családban előfordult már trombózis, célszerű szakorvossal konzultálni.
Segíthet a láb mozgatása, masszírozása.Illusztráció: AFP
Megnő a vérrögképződés esélye mozdulatlanság, például gipsz miatti fekvés vagy akár hosszabb utazás esetén is, különösen akkor, ha egyéb trombózis-provokáló tényező is van. Bizonyos műtéteknél, ahol nagy a trombózis kialakulásának kockázata, véralvadásgátlót adnak, ilyenek a kismedencei, csípőt, alsó végtagot érintő ortopédiai műtétek, nagy hasi műtétek, a daganatok eltávolítását célzó beavatkozások.
Megfelelő életmóddal sokat lehet tenni a mélyvénás trombózis megelőzéséért, a dohányzás, a mozgáshiány, az elhízás, a kevés folyadékfogyasztás ugyanis mind elősegítik a vérrögök keletkezését, ahogy egyéb súlyos betegségek kialakulását is.