rasszizmus;Tatárszentgyörgy;sorozatgyilkosság;

2018-02-23 21:05:00

Tatárszentgyörgy - Terrorhoz vezethet a rasszizmus

Tíz éve, 2008 február 23-án egy alig 5 éves kisfiú, Csorba Robika és 27 éves édesapja lett áldozata a fajgyűlöletnek Tatárszentgyörgyön. Sörétes puskával végezték ki őket, amikor Molotov-koktéllal felgyújtott házukból menekülni próbáltak.

A rasszista gyilkosság évfordulóján a Fővárosi Roma Önkormányzat és az Idetartozunk Egyesület péntek délután megemlékezést szervezett Budapesten, a Képviselői Irodaház és a Jászai Mari tér közötti parkban. A szervezők felhívásukban hangsúlyozták, hogy a rasszista indíttatású sorozatgyilkosság, amely 2008 és 2009 nyara között söpört végig az országon, nem csak a magyarországi cigányságot, hanem az egész magyar társadalmat rettegésben tartotta. Összesen hat embert gyilkoltak meg, kilenc településen támadtak romákra.

A rasszizmus fizikai terrorhoz vezethet – figyelmeztettek a szervezők. A rendezvényen főhajtással adóztak a sorozatgyilkosság minden áldozatának emléke előtt, elítélték a rasszizmust, a fizikai és verbális erőszakot, a gyűlöletkeltést. A megemlékezésen több ellenzéki politikus, közöttük Molnár Gyula MSZP-s pártelnök is részt vett.

A rendezvényen kevesen voltak: a magyar társadalom mintha nem akarna emlékezni a szörnyűségekre. Így volt ezzel Tatárszentgyörgy is.

Alexander Schikowski, Budapesten élő német szobrászművész szeretett volna emléket állítani a cigány áldozatoknak. Fából kifaragott egy három és fél méter magas, csaknem öt méter széles szobrot. Ingyen felajánlotta a településnek, csak annyit kért, hogy az emlékművet közterületen állítsák ki. A tatárszentgyörgyi önkormányzat azonban nem kért a szoborból, amely a "községünkben lakókat és községünkbe érkezőket mindig is a tragédiára emlékeztetné, pedig szeretnénk ezt mindannyian elfelejteni".

Az emlékmű végül a fővárosban, Iványi Gábor egyháza, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség békásmegyeri templomának kertjében kapott helyet.