befektetés;kiskereskedelem;

2018-03-06 06:22:00

Tartós cikkekbe fektetünk

Várakozáson felül nőtt idén januárban is a kiskereskedelmi forgalom a korábban elhalasztott vásárlásoknak és a növekvő reálkereseteknek köszönhetően.

Idén januárban 7,5 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn nyilvánosságra hozott előzetes adatai szerint. Az élelmiszer és élelmiszer jellegű vegyesboltok forgalma 4,4 százalékkal nőtt, ami másfél éves rekordnak számít. A nem élelmiszer jellegű üzletek eladásai 11,6 százalékkal haladták meg az előző évit - ez tavaly szeptember óta a legmagasabb növekedés. Az iparcikkek esetében is megfigyelhetők különbségek. A nagyobb értékű háztartási gépek, hűtőgép, mosógép, illetve a bútorok forgalmának növekedési üteme elmaradt az egyéb iparcikkekétől.

A fogyasztás szintje még a szakembereket is meglepte, bár a költségvetés áfabevételeinek mintegy 36 százalékos erőteljes növekedése alapján már következtetni lehetett a kiugró mértékre - közölte Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. A szakember szerint a második félévtől a magas bázis miatt a forgalom bővülésének dinamikája már lassulni fog. Az újlakás átadási hullám azonban szinten tarthatja a növekedést, így várhatóan a kiskereskedelem egész évi teljesítménye eléri a tavalyi 5,3 százalékot.

A szakemberek szerint a fogyasztás bővülése főleg a tavaly 10-12 százalékos reálbéremelkedésnek köszönhető, de még idén is 6 százalékos növekedésre lehet számítani, így az embereknél több lesz a szabadon felhasználható pénz.

Az üzlettípusok növekedési ütemeit tekintve nagyjából a tavalyi év egészében megfigyelhető tendencia folytatódott. A vártnál erősebb teljesítmény mögött elsősorban a nem élelmiszer jellegű boltok forgalmának jelentős mértékű bővülése áll - vélekedett Virovácz Péter, az ING vezető elemzője. Az üzemanyag árak emelkedése mellett meglepőnek nevezete annak kedvező forgalmi adatát is a vezető elemző. Az év első kiskereskedelmi adatát látva összességében azt mondhatjuk, hogy a kedvező munkaerő-piaci folyamatok, például a minimálbér és garantált bérminimum emelése, valamint a rekord alacsony munkanélküliség januárban is jelentősen hozzájárulhatott a fogyasztás növekedéséhez.

Bár a kiskereskedelmi forgalom idén januári növekedése valóban biztató, de egy hónap számaiból nem szabad messze menő következtetéseket levonni, hiszen a forgalom éven belül is hullámzik hónapról hónapra az előző év azonos időszakához képest- mondta a Népszavának Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára. Az ágazatban a forintban számolva a január-február a legkisebb forgalmi értéket produkáló időszak. A húsvét és a jó idővel beköszöntő idegenforgalmi szezon azután rendszerint jelentős mértékben emeli a költéseket, így a bevételek összegét.

Az OKSZ főtitkára 2018-ban nagyjából 4 százalékos növekedésre számít a kiskereskedelemben.

A kedvező trend sem oldotta és oldhatja meg a kereskedelem égető gondjait, mint a munkaerőhiány, vagy a kistelepülések mikro- és kisvállalkozásainak nehéz helyzete. A forgalom növekedéséből sem egyformán részesülnek a különböző bolttípusok. Általában is, de januárt tekintve különösen, inkább a kiskereskedelmi láncok profitáltak a bővülő forgalomból. A kistelepüléseken, különösen a hátrányos helyzetű, elöregedő helységekben a vásárlóerő nem növekedett a kötelező béremelések hatására sem, hiszen sok a nyugdíjas, illetve a közmunkás. A nyugdíjak tavaly összességében csak 2,4 százalékkal nőttek, de idén is csupán 3 százalékos lesz az emelés. A közmunkások bére viszont egyik évben sem lett magasabb.