Moszkva mindig nyitott az együttműködésre, a Nagy-Britanniában megmérgezett kiugrott orosz kém, Szergej Szkripal ügyében azonban az orosz hatóságok ilyen irányú felkérést nem kaptak - közölte kedden Dmitrij Peszkov. A Kreml szóvivője újságírói érdeklődésre azt is elmondta, Moszkvának nincsenek információi a történtekről, nem tudják, mi okozhatta a 66 éves volt orosz ügynök súlyos tüneteit. Hozzátette, azt sem tudja, hogy a férfi rendelkezik-e még orosz állampolgársággal.
Brit médiaértesülések szerint egy volt orosz kémet kezelnek súlyos mérgezéses tünetekkel az angliai Salisbury kórházának intenzív osztályán. A férfit, Szergej Szkripalt egy 33 éves nővel együtt eszméletlenül találták meg az egyik bevásárlóközpont előtti padon. Mindkettőjük állapota válságos. Sajtóinformációk szerint fentanyllal, egy nagyon erős opioid fájdalomcsillapítóval mérgezték meg őket.
A bűncselekmény ügyében több brit hatóság is nyomozást indított, de egyelőre nem erősítették meg, hogy valóban egy orosz kémről van szó. Hivatalos álláspont szerint egyelőre nem erősíthető meg és nem is zárható ki a terrorcselekmény lehetősége sem.
A brit média nem is terrorcselekményről beszél, hanem arról, hogy az orosz titkosszolgálat állhat a háttérben. A 66 éves férfi ugyanis az orosz katonai hírszerzés ezredese volt, mielőtt átállt volna az MI6-hez, a brit külső hírszerzéshez. Tíz évig dolgozott Londonnak, feladata a nyugaton és brit földön tevékenykedő orosz ügynökök leleplezése volt. Lebukott, és 2006-banOroszországban 13 év fegyházbüntetésre ítélték. 2010-ben szabadult egy orosz-amerikai/brit kémcsere során, amikor tíz, Washington által lebuktatott orosz ügynökért cserébe Moszkva négy személyt adott ki a briteknek, illetve az amerikaiaknak. Szkripal azóta visszavonultan élt Salisburyben.
A hivatalos London is megszólalt a titokzatos mérgezés ügyében. Boris Johnson külügyminiszter a parlamentben úgy fogalmazott: ha a nyomozás bebizonyítja, hogy „idegen állam” érintett az ügyben, akkor Az Egyesült Királyság erőteljes választ fog adni. A világ minden kormányához intézve szavait azt üzente, egyetlen ártatlan élet kioltását célzó, brit földön elkövetett merénylet sem marad büntetlenül. Johnson ugyanakkor azt is hozzátette, egyelőre nem akar senkire sem mutogatni az ügyben. A külügyminiszter közölte, a Szkripallal együtt megmérgezett nő a volt kém lánya, Júlia. Boris Johnson aggasztónak nevezte a merényletkísérletet és azt állította, hogy az Alekszandr Litvinyenko 2006-ban történt mérgezésére emlékeztet.