A rossz minőségű matrac és párna, illetve a helytelen alvási testhelyzetek azért fokozhatják a derékfájdalmat, mert szükségtelen nyomást terhelhetnek a nyakra, a csípőre, a hátra. A legfontosabb, hogy próbáljuk fenntartani a gerinc természetes görbületét. Biztosítani kell a testrészek megfelelő szögben való illeszkedését és a hát megtámasztását, amire az egyik legmegfelelőbb megoldás a háton alvás. Ez azonban nem mindenki számára kényelmes és a horkolást is elősegítheti.
- Háton alvás térd támasszal
A hát szempontjából ez a legegészségesebb pozíció, mivel egyenletesen oszlik el a súly a test felszínén és egyik testrészt sem éri nagyobb nyomás. Ha egy nem túl magas, esetleg anatómiai párnával megtámasztjuk a nyakunkat és a fejünket, és teszünk egy kicsit a térdünk alá is, fenntarthatjuk a gerinc természetes görbületét.
- Oldalt alvás térdek közti párnával
Sokan szeretnek az oldalukon aludni, de úgy nagyobb teher hárulhat a derékra. Ha azonban egy vékony párnát helyezünk a térdeink közé, az megemeli a csípőt és a lábszárak felső részét, visszaállítja a helyes tartást.
- Magzatpozíció
Porckorongsérv esetén sokaknak az összegömbölyödés a legkényelmesebb, hiszen az oldalfekvésben felhúzott térdek csökkentik a gerinc hajlását és segítenek az ízületek nyitásában.
- Hason fekvés párnával a has alatt
Általában nem tesz jót a gerincnek a hason fekvés, de ha valaki csak így tud aludni, érdemes egy vékony párnát tennie a hasa alá, hogy megemelje a csípőt. Az is megterhelheti a nyakat, a vállat, a hátat, ha hason fekve oldalt fordítjuk a fejünket, ezért próbáljunk arccal lefelé feküdni. Ehhez tegyünk egy keményebb párnát vagy összecsavart törölközőt a homlokunk alá, így levegőt is kapunk.
- Háton alvás megemelt támlával
A kifejezetten magasan megtámasztott háton alvás előnyös lehet a spondylolisthesis (csigolyacsuszamlás) miatt derékfájdalommal élő pácienseknek.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Ha a derékfájás nem múlik, esetleg súlyosbodik, nem tud tőle aludni, vagy zsibbadást érzékel a lábában. A fájdalom leggyorsabban helyi, célzott injekcióval csökkenthető, amelynek szteroidtartalma enyhíti a gyulladást. A gyors segítség után lehet olyan, a természetes módszereket alkalmazni, amelyek a szervezet öngyógyító folyamatainak felhasználásával fejtik ki a hatásukat. Ilyen lehet az orvosi kollagénterápia, amellyel a gyulladás csökkentése mellette meg lehet erősíteni a szöveteket is, ami hosszútávú fájdalomcsökkenést eredményez. Különösen fontos a törzs tartóizmainak, a hát- és a hasizomnak az erősítése – ebben hatalmas segítséget jelenthet a szakorvosi diagnózisra épülő, gyógytornász által felépített mozgásprogram.