Robert Fico;Szlovákia;bizalmatlansági indítvány;újságíró-gyilkosság;Ján Kuciak;

Tüntetők Fico-ellenes transzparensekkel egy Jan Kuciak és Martina Kusnirova meggyilkolása kapcsán szervezett megmozduláson, 2018

- "Eladta lelkiismeretét a maffiának" - Bizalmatlansági indítvány Fico ellen

Bizalmatlansági indítványt terjeszt be Robert Fico kormányával szemben Szlovákiában a törvényhozás két ellenzéki pártja, a liberális Szabadság és Szolidaritás (SaS), illetve az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OLaNO)  - jelentették be az MTI értesülései szerint a pártok képviselői szerdán.

A bizalmatlansági indítványt rendkívüli ülésen fogja tárgyalni a parlament, ennek időpontja még nem ismert, azt a beadvány beterjesztésétől számított egy héten belül kell kitűznie a házelnöknek.

Igor Matovic, az OLaNO vezetője az indítványt azzal indokolta, hogy a kormányfő, aki szavai szerint "eladta lelkiismeretét a maffiának", nem hajlandó felelősséget vállalni azért, hogy "Szlovákia visszatérőben van a 90-es évekbe". Matovic a kilencvenes éveket említve Vladimír Meciar kormányának idejére utalt, a maffiára való hivatkozással pedig vélhetően azokra a közlésekre, amelyek a nemrégiben meggyilkolt újságíró, Ján Kuciak írásában szerepeltek, és egyes szlovákiai olasz vállalkozók kormányközeli kapcsolatairól szóltak.

Az indítványra reagálva a szlovák kormányfő azt mondta: az ellenzéki pártok beismerték mi a céljuk, ami nem kevesebb, mint, hogy államcsínyt hajtsanak végre, nem pedig az, hogy az újságíró és menyasszonyának meggyilkolása kivizsgálásra kerüljön. "Az ellenzék csak úgy tekint a tragédiára, mint egy liftre, amely hatalomra emeli" - fogalmazott Robert Fico.

A bizalmatlansági indítvány beterjesztését azután jelentették be, hogy szerdán megkezdődött az az egyeztetés, amelyet Andrej Kiska államfő indítványozott az ellenzéki pártokkal, az újságíró-gyilkosság utáni feszült helyzetre hivatkozva. Kiska kezdeményezését Robert Fico kormányfő a választási eredmények megtagadásának minősítette.

Az indítvány bejelentőinek, az SaS frakciójának 19, az OLaNO frakciójának pedig 16 képviselője van a 150 fős pozsonyi parlamentben, a kormánykoalíció 78 képviselői mandátumot tudhat a magáénak.

Az SaS és az OLaNO mostani indítványa számíthat majd a pozsonyi törvényhozás másik két ellenzéki pártja közül az egyiknek, a leginkább populistának jellemzett, 8 képviselővel rendelkező Család vagyunk (Sme rodina) mozgalomnak a voksaira, amely már egyértelműen jelezte, hogy kormányváltást akar.

A pozsonyi parlamentben 15 párton kívüli képviselő is van, ők korábban nagyrészt ellenzéki pártok padsoraiban ültek, és egy részük várhatóan támogatja majd az SaS és az OLaNO indítványát. Megfigyelők szerint viszont nem valószínű, hogy támogatni fogja az indítványt az ugyancsak ellenzéki, önmagát nemzeti-kereszténynek meghatározó, hangsúlyosan euroszkeptikus és a NATO-ból való kilépést szorgalmazó Mi Szlovákiánk - Néppárt (LS-NS), amelynek 14 voksa van a parlamentben.

Csecsenföldön lezuhant az orosz határőrség egy Mi-8-as helikoptere, többen életüket vesztették - közölték szerdán orosz hírügynökségek.