egészségügy;FESZ;Független Egészségügyi Szakszervezet;bérmelés;mentőszakszervezet;

2018-03-13 06:05:00

A FESZ tüntet, a mentőszakszervezet bizakodik

Sikerült a kormánynak leszerelnie a demonstrációra készülő két egészségügyi szakszervezet egyikét. A Magyarországi Mentődolgozók Szövetsége Facebook-oldalán jelentette be, hogy kiszáll a március 24-ére Budapestre tervezett tüntetés szervezéséből. Döntésüket azzal indokolták, hogy kaptak választ a kormányfőnek küldött levelükre az egészségügyért felelős államtitkártól, így látnak esélyt a tárgyalások megkezdésére. Egyébként pedig a kampányidőszakot nem tartják szerencsésnek egy ilyen demonstrációra, hiszen ilyenkor a pártok is hasznot húzhatnak a követeléseikből.

Mint emlékezetes a miniszterelnöknek írt levélben a szakdolgozóknak, és a műszakiaknak 20-80 ezer forintos béremelést kértek. Ezen felül a 20-30 ezer forintos műszakpótlékok 100 százalékos emelését is követelték. A műszakiaknál eddig kizárólag a minimálbéreket követték, az ezen a területen dolgozó kórháztechnikai mérnökök, portások, konyhások, takarítók csaknem tíz éve nem kaptak se béremelést, se egyéb többletjuttatás.

A másik szervező, a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) nem adta fel a tüntetés tervét, ők semmitmondónak ítélik meg az egészségügyi államtitkár útján kapott választ. Lapunknak Soós Adrianna azt mondta: a leveleket nem tekinti tárgyalási ajánlatnak, hiszen nem tartalmazta, hogy a kormány részéről ki a meghatalmazott, illetve mikor és hol készek az egyeztetésre. Emellett kaptunk egy olyan választ is, miszerint forduljunk Cser Ágneshez, az MSZ-EDDSZ elnökéhez és vele egyeztessük a követeléseinket. Azért sietünk, mert a most még érhettünk el eredményt, de egy választás után a kormányalakítás hosszan elhúzódhat, s azalatt biztosan nem lesz cselekvőképes tárgyaló partnerünk – mondta szakszervezeti vezető.

A FESZ március 24-én szombaton két órára hívta tagjait és szimpatizánsait a Parlament elé. Mint azt felhívásukban írták: azért mennek, mert a magyarok ma átlagosan 5 évvel élnek rövidebb ideig, mint máshol Európában. De 2017-ben is rövidebb életre számíthatnak a emberek, mint 2014-ben. Kétszer annyian halnak meg nálunk rákban, mint más európai országokban. Egy magyarnak háromszor annyi az esélye, hogy egy érszűkület miatt levágják a lábát , mint máshol az Európai Unióban. Hónapokig kell várni fontos vizsgálatokra és ezért gyakran későn ismerik fel a bajt. Egy ápolónő, mentődolgozó, szociális gondozó bére 40 százalékát sem éri el a nyugati béreknek, pedig az ország teljesítménye többet engedne ennél. Az elmúlt években több ezer közpénzen kiképzett egészségügyi dolgozó, mentő dolgozó, szociális gondozó hagyta el az országot, vagy a szakmát az alacsony bérek, a megbecsülés hiánya miatt, és a folyamat nem állt meg.

„Drága az életünk, szeretnénk, ha tovább tartana, ezért álljunk ki magunkért és azok mellett az egészségügyi dolgozókért, akiktől az életünk függ” - zárul a felhívásuk.